dziecku kończy się orzeczenie a program dalej wypłaca zp

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 13 sty 2018, 20:54

W czerwcu 2017r. skończyło się dziecku orzeczenie,
decyzja była dobrze wydana, zasiłek pielęgnacyjny należał się do końca czerwca 2017r,
i tak było na decyzji którą otrzymał klient,
ale program wypłacał dalej, aż do końca roku.
Dopiero przy tych sprawozdaniach wyszło że zasiłek nie powinien być płacony
W rzeczywistości decyzja już się zakończyła, a ośrodek i tak wypłacał zasiłek.
Jak mam teraz postąpić z tym faktem?
Uchylić tej decyzji nie mogę bo jej nie ma, bo się zakończyła (tak wynika z zapisów w decyzji), pieniądze poszły do klienta na konto, ale to nie zmienia faktu że są nienależnie pobrane bo dalszego orzeczenia nie ma i należy je zwrócić.
POMOCY!
nowawops
Praktykant
Posty: 11
Od: 12 lis 2017, 17:53


Napisano: 14 sty 2018, 13:49

NP na podstawie:
Art. 30. [Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne]
1. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, jest obowiązana do ich zwrotu.
2. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się:
1) świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie, zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych lub zmniejszenie wysokości przysługujących świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

lub jak stwierdzisz, że sprawa jest beznadziejna to możesz potraktować jako bezpodstawne wzbogacenie - kodeks cywilny

wezwanie do zapłaty
gdy nie spłaci - pozew do sądu
Małopolska/OPS/Sygnity
Ragnar
Referent
Posty: 448
Od: 14 mar 2017, 22:32

Napisano: 14 sty 2018, 21:27

Dziękuję za odpowiedź.
A co z odsetkami?
Bo w sumie to wina osrodka, że wypłacał.
nowawops
Praktykant
Posty: 11
Od: 12 lis 2017, 17:53

Napisano: 14 sty 2018, 21:51

w wezwaniu do zapłaty, wyznacza się odpowiedni termin (np. 7-dniowy)
W razie niedotrzymania terminu nalicza się odsetki od daty jego upływu.

W razie braku dobrowolnego zwrotu należności dochodzi się jej na drodze postępowania sądowego z odsetkami od terminu określonego w wezwaniu
Małopolska/OPS/Sygnity
Ragnar
Referent
Posty: 448
Od: 14 mar 2017, 22:32

Napisano: 14 sty 2018, 22:38

to dopiero w momencie, gdy nie spłacą naliczać odsetki?
Czy od następnego miesiąca po miesiącu w którym była wypłata?
nowawops
Praktykant
Posty: 11
Od: 12 lis 2017, 17:53

Napisano: 14 sty 2018, 23:18

KC Art. 455. [Termin spełnienia świadczenia]
Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Art. 481. [Odsetki za opóźnienie]
§ 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Małopolska/OPS/Sygnity
Ragnar
Referent
Posty: 448
Od: 14 mar 2017, 22:32

Napisano: 15 sty 2018, 21:10

Ok, dzięki.
nowawops
Praktykant
Posty: 11
Od: 12 lis 2017, 17:53


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]