Nieletnia urodziła - co dalej zrobić

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 13 mar 2018, 12:47

Proszę Was o poradę. Dziewczyna lat 17 urodziła dziecko, matka ma na nią zasiłek rodzinny. Wczoraj dziewczyna złożyła wniosek na świadczenie rodzicielskie (za zgodą matki), a ojciec dziecka na zas. rodzinny i becikowe. Jak byście postąpili w tej sytuacji : czy matce tej dziewczyny uchylić zas. rodzinny od daty złożenia przez nią wniosku na świadczenie rodzicielskie, czy zas. rodzinny zostawić do 18 r. ż. tej dziewczyny ?
pat87
Praktykant
Posty: 34
Od: 20 kwie 2017, 12:05


Napisano: 13 mar 2018, 12:57

jeżeli 17-letnia dziewczyna nadal jest na utrzymaniu matki to ZR może być pobierany do 18 r. ż.
A ojciec dziecka został wpisany do aktu urodzenia?
jollaa
Starszy referent
Posty: 501
Od: 27 mar 2017, 12:36

Napisano: 13 mar 2018, 13:00

Tak, jest wpisany, a do becika i ZR w skład rodziny wpisał siebie, dziecko i matkę dziecka. Natomiast matka tej dziewczyny na oświadczeniu wyraziła zgodę, aby dziewczyna była w składzie rodziny ,,zięcia" ;)
pat87
Praktykant
Posty: 34
Od: 20 kwie 2017, 12:05

Napisano: 13 mar 2018, 13:03

z art. 7 wynika, że zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Więc dopóki ta dziewczyna mieszka razem z matką to należy jej się ZR do 18 r. z.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2018, 13:07 przez jollaa, łącznie zmieniany 1 raz
jollaa
Starszy referent
Posty: 501
Od: 27 mar 2017, 12:36

Napisano: 13 mar 2018, 13:06

No niby tak, ale dziewczyna jest w dwóch składach rodziny - swojej matki i ojca swojego dziecka, więc dlatego mam wątpliwości :?
pat87
Praktykant
Posty: 34
Od: 20 kwie 2017, 12:05

Napisano: 13 mar 2018, 13:09

niech matka napisze oświadczenie czy córka nadal jest na jej utrzymaniu czy nie i sprawa jasna.
W składzie rodziny matki może być nieletnie dziecko, które ma dziecko.
jollaa
Starszy referent
Posty: 501
Od: 27 mar 2017, 12:36

Napisano: 13 mar 2018, 13:12

Dzięki wielkie :)
pat87
Praktykant
Posty: 34
Od: 20 kwie 2017, 12:05

Napisano: 14 mar 2018, 9:13

jeżeli ojciec dziecka jest pełnoletni to automatycznie jest opiekunem prawnym dziecka nieletniej?
blanco2017
Stażysta
Posty: 163
Od: 07 mar 2017, 15:50


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]