25 lat, nie było prawie nic - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]

Napisano: 06 maja 2015, 2:24

Historia Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi zaczyna się jak bajka – dawno, dawno temu… przed dwudziestu pięciu laty, 27 kwietnia 1990 roku, uchwałą Nr IX/44/90 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Gołdapi powołano Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jako jednostkę budżetową podporządkowaną Radzie Narodowej Miasta i Gminy.

Na stronie ośrodka opublikowano informację o historii placówki oraz legendarny, 4 stronicowy kwestionariusz "wywiadu społecznego".

Z okazji 25 – lecia istnienia Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi z miłym listem gratulacyjnym do pracowników zwrócił się Pan Wojewoda Marian Podziewski.

https://opsgoldap.com.pl/jubileusz-25-le ... dapi/8357/
Załączniki
wywiad-społeczny-strona-1.pdf
(1.08 MiB) Pobrany 45 razy
Andrzej


Napisano: 06 maja 2015, 11:41

My organizujemy Piknik Wiosenny w dniu 12 maja, w parku przy Domu Kultury, podczas którego obchodzony będzie Tydzień rodziny, Jubileusz 25 lecia działalności OPS oraz integracja międzypokoleniowa. Zapraszamy osoby niepełnosprawne i seniorów z naszej gminy z DDP i ZUTW (te działają w naszej strukturze), zapraszamy dzieci ze Szkoły Podstawowej, które nam coś zaśpiewają, zapraszamy też seniorów z UTW ze stolicy naszego powiatu (ok. 30 km), będą również obecne, przez krótki czas, wszystkie osoby aktualnie zatrudnione w naszym OPS oraz zaprosiliśmy ważne osoby: burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej, starostę powiatowego, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych gminy oraz sołtysów. Będą też media lokalne i regionalne.
Program pikniku to m.in. wspólne zabawy i konkurencje sprawnościowe, gra w bule, śpiewy i tańce oraz ważny akcent - podkreślenie 25 lat działalności OPS i wręczenie pracownikom OPS pamiątkowych, na specjalne zamówienie wykonanych statuetek kryształowych, z podziękowaniami od Burmistrza, Przewodn. Rady i Kierownika OPS za zaangażowanie w realizację Misji OPS.
Planowana liczba uczestników 190, dla których zapewniamy poczęstunek: bigos, kiełbaskę, pieczywo, ciasto i napoje oraz upominki za udział w konkurencjach. Wszystko w godzinach 11-14:30.
Potrzeba tylko dobrej pogody! ;)
OPS102

Napisano: 06 maja 2015, 19:33

W Google znalazłem już, w jakim mieście będzie ten Piknik Wiosenny w dniu 12 maja, życzę udanych obchodów Jubileuszu 25 lecia!

Historia kwestionariusza wywiadu środowiskowego. Pamiętam trzy, istotnie się różniące, wersje tego wywiadu. Mam prośbę do pracowników socjalnych, którzy zajrzą w ten wątek na forum ops.pl. Chodzi o historyczne druki wywiadu środowiskowego. Powyżej jest jego wersja z początku lat 90-tych? (ta wersja obowiązywała chyba jeszcze przez wiele lat przed rokiem 1990?), następnie była wersja wielostronicowa, która przerodziła się we współczesną wersję kilkunastostronicowej ankiety kompatybilnej z systemem informatycznym POMOST. Od kiedy obowiązywała druga wersja wywiadu, a od kiedy ta trzecia wersja - kilka razy już modernizowana?

Współczesna wersja kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego
https://bip.ops.pyrzyce.um.gov.pl/dokumenty/159
Andrzej

Napisano: 06 maja 2015, 22:04

ten druk powyżej to druk z czasów służby zdrowia
druk nowy (wersja pierwotna) znajduje się w pracy socjalnej nr 1-2 z 1991 roku - pod każdą tzw sytuacją znajduje się "ocena" i " wnioski do planu pomocy"
części było 4
tam również tj w pr. socjalnej wszystkie ówczesne - już prehistoryczne - akty prawne
było to rozporządzenie Ministra PiPS z 9 kwietnia 1991 dziennik ustaw nr 33 poz. 143 - zresztą w tym numerze dziennika ustaw ukazały się wszystkie przepisy wykonawcze do ówczesnej ustawy z 29 listopada 1990 r o pomocy społecznej - dziennik ustaw z 1990 roku nr 87 poz. 506.
prehistoryczny

Napisano: 06 maja 2015, 22:11

i jeszcze jedna refleksja - ośrodki opiekuna społecznego zostały przekształcone w roku 1990 w ośrodki pomocy społecznej, a ówcześni pracownicy socjalni służby zdrowia (działów służb społecznych zoz-ów) stali się pracownikami samorządowymi (w dużym uproszczeniu rys historyczny)
prehistoryczny

Napisano: 06 maja 2015, 22:54

Pamiętam, że ta „druga wersja wywiadu” z roku 1991 – jak podajesz, była dużo łatwiejsza w stosowaniu i początkowo nie było chyba na tym druku miejsca na podpis osoby, z którą przeprowadzany jest wywiad, albo tę innowację wprowadzono w „trzeciej wersji wywiadu” – tej, która z niewielkimi modyfikacjami funkcjonuje współcześnie – choć ta trzecia wersja miała też swoje rewolucyjne przeobrażenie w czasach, gdy obowiązywało „systemowe kryterium dochodowe”, które uwzględniało wiek osób w gospodarstwie domowym. A jeśli już jesteśmy przy kryterium dochodowym, to pamiętam, że w latach 90-tych obowiązywało kryterium w wysokości najniższej emerytury brutto na osobę w rodzinie.
Andrzej



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x