40 zł za zakwaterowanie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 17 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 20 kwie 2022, 7:51

Witam,
Mam pytanie czy jeżeli podmiot zapewnia zakwaterowanie dla 8 osób, to świadczenia przysługuje na każdą osobę po 60 dni tzn. 60 dni * 8 osób *40 zł jeżeli osoba złoży jeden wniosek., czy przysługuje 60 dni na wszystkie osoby. Moje wątpliwości biorą się z interpretacji pisma z MUW dot. pytań i odpowiedzi o art. 13 specustawy.
Z góry dziękuje za pomoc :)
pomoc12345
Praktykant
Posty: 21
Od: 19 lip 2021, 8:10
Zajmuję się: Pomoc społeczna


Napisano: 20 kwie 2022, 9:19

też nad tym się zastanawiam . Myślę , że Polak biorąc Ukraińców nie dostanie więcej jak za 60 dni np. jedna grupa 15 dni , druga grupa 15 dni i trzecia 30 dni . Kolejnych jak chce przyjąć to na koszt własny i też mamy zaglądać w paszporty kiedy wjechali bo im liczymy te 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Polski

Ale teraz po tych wyjaśnieniach mam też wątpliwości jak obywatel Ukrainy wjechał np. do Polski 01 marca a przebywa w mieszkaniu wnioskodawcy od 14 marca to jak liczę? Liczę te 60 dni od dnia wjazdu czyli od 01 marca ale wypłacam dla osoby od 14 marca czyli ten człowiek nie dostanie ca całe 60 dni , bo mam liczyć od 01 marca tak jak Ukrainiec wjechał do polski a wpłacić za faktycznie przemieszkany czas , poza tym nie wiemy gdzie po drodze przebywała ta Ukrainka i czy ktoś na nią pobrał już pieniądze.
Teraz jest więcej wątpliwości wcześniej liczyłam od dna przyjęcia w polskim domu 60x 40x liczba Ukraińców i było dobrze. A teraz to już zgłupiałam
Ewagops
Stażysta
Posty: 93
Od: 24 kwie 2019, 14:59
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 20 kwie 2022, 10:05

pomoc12345 pisze:
20 kwie 2022, 7:51
Witam,
Mam pytanie czy jeżeli podmiot zapewnia zakwaterowanie dla 8 osób, to świadczenia przysługuje na każdą osobę po 60 dni tzn. 60 dni * 8 osób *40 zł jeżeli osoba złoży jeden wniosek., czy przysługuje 60 dni na wszystkie osoby. Moje wątpliwości biorą się z interpretacji pisma z MUW dot. pytań i odpowiedzi o art. 13 specustawy.
Z góry dziękuje za pomoc :)
gdzie są te wyjaśnienia ministerstwa, ;poproszę
Aps
Ewasjana
Podinspektor
Posty: 1704
Od: 24 mar 2015, 11:00
Zajmuję się:

Napisano: 20 kwie 2022, 12:18

Jak rozumieć okres 60 dni za który przysługuje świadczenie?
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583, z późn. zm.), każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 60 dni, od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Tym samym świadczenie będzie przysługiwało każdemu u kogo przebywali uchodźcy, oczywiście pod warunkiem, że za daną osobę przyjętą do zakwaterowania
i wyżywienia na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia (art. 13 ust. 4 pkt 10 ustawy). Dopuszczalne jest zatem przyznanie jednemu podmiotowi kilku świadczeń, jeśli wszystkie z nich łącznie nie przekroczą 60 dni. Innymi słowy zawsze maksymalny okres, na który może zostać przyznane świadczenie będzie wynosił 60 dni, niezależnie od tego ilu obywatelom Ukrainy dany podmiot zapewniał zakwaterowanie i wyżywienie i w jakim okresie to następowało.
Ewagops
Stażysta
Posty: 93
Od: 24 kwie 2019, 14:59
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 20 kwie 2022, 14:26

@SYGNITY - orientujecie się czy będzie jakaś informacja przy weryfikacji w bazie PESEL o dacie przekroczenia granicy?
DTJM
Praktykant
Posty: 26
Od: 23 kwie 2014, 8:40
Zajmuję się:

Napisano: 21 kwie 2022, 9:32

prosze o podanie linku do odpowiedzi w spr. 40 zł.,
wika2
Referent
Posty: 263
Od: 25 kwie 2017, 9:13
Zajmuję się: sr

Napisano: 21 kwie 2022, 9:50

Jak zwykle UW w Małopolsce jedzie po bandzie :D

1. Pytanie: jak będziecie weryfikować przybycie obywatela Ukrainy na terytorium RP?
2. Czy sugerujecie się danymi z rejestru PESEL gdzie jest wpis do SRP? I co jeżeli wpis jest np. 24.3.2022 roku, a osoba w Polsce była od 24.02.2022r?
zielonypłatek
Referent
Posty: 289
Od: 24 mar 2017, 15:15
Zajmuję się: SR

Napisano: 21 kwie 2022, 10:01

Po nowelizacji to już nie wiem, gdy gospodarz wykorzystał już dni na jedną osobę z Ukrainy, to może przyjąć następną i nadal będzie miał płatne, następne 60 dni?
ElzbietaB
Praktykant
Posty: 34
Od: 15 mar 2022, 15:25
Zajmuję się: PomocSpołeczna

Napisano: 21 kwie 2022, 10:15

ElzbietaB pisze:
21 kwie 2022, 10:01
Po nowelizacji to już nie wiem, gdy gospodarz wykorzystał już dni na jedną osobę z Ukrainy, to może przyjąć następną i nadal będzie miał płatne, następne 60 dni?
Nie. Dany podmiot ma płacone tylko za 60 dni. Licznik się nie zeruje w przypadku przyjęcia nowych osób.
zielonypłatek
Referent
Posty: 289
Od: 24 mar 2017, 15:15
Zajmuję się: SR

Napisano: 21 kwie 2022, 10:22

Dopuszczalne jest zatem przyznanie jednemu podmiotowi kilku świadczeń, jeśli wszystkie z nich łącznie nie przekroczą 60 dni. Innymi słowy zawsze maksymalny okres, na który może zostać przyznane świadczenie będzie wynosił 60 dni, niezależnie od tego ilu obywatelom Ukrainy dany podmiot zapewniał zakwaterowanie i wyżywienie i w jakim okresie to następowało.
Jak jeszcze odpowiedź w pkt 7, że 60 dni liczyć od dnia przekroczenia granicy jakoś da się wkomponować w wypłatę o ten fragment powyżej rozwala system.
Z naszej strony poszło pismo czy na pewno chcieli to napisać bo jeśli mam się ograniczyć do sumy dni max 60 to w tym momencie niewłaściwie wypłaciłem jednej pani te 40 zł bo ona przyjęła 9 osób i zgłosiła rozliczenie za kilkanaście dni.
Raa
Stażysta
Posty: 149
Od: 20 lip 2016, 9:37
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 17 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x