adres dłuznika nieznany w 2016/2017

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 30 sie 2017, 12:23

W poprzednim okresie nie ustalono adresu dłużnika, teraz nowa decyzja a komornik na zaświadczeniu podaje dalej ten sam adres dłużnika. Co zrobić z informacją dla dłużnika o przyznanych świadczeniach i wnioskiem o podjęcie działań, dalej wysyłać zgodnie z adresem podanym przez komornika?
młoda
Starszy referent
Posty: 546
Od: 11 mar 2015, 13:26
Zajmuję się:


Napisano: 30 sie 2017, 12:37

Podpinam się pod pytanie :)
bella
Praktykant
Posty: 49
Od: 21 sie 2017, 16:22
Zajmuję się: fa i inne

Napisano: 01 wrz 2017, 13:20

Wskazanie przez komornika ostatniego znanego mu adresu dłużnika w miejscu, w którym komornik oznacza strony postępowania egzekucyjnego nie jest równoznaczne z ustaleniem adresu dłużnika. Tym bardziej, że w poprzednim okresie świadczeniowym nie udało się ustalić jego miejsca zamieszkania.

Na OWW ciąży obowiązek ustalenia w każdym okresie świadczeniowym miejsca zamieszkania dłużnika, w celu podjęcia odpowiednich działań. Można spróbować wysłać korespondencję na ostatni znany adres zamieszkania, jednak w przypadku podwójnego awizowania i zwrotu korespondencji nie można przyjąć domniemania doręczenia korespondencji z art. 44 kpa.
brtk
Stażysta
Posty: 56
Od: 16 cze 2017, 7:37
Zajmuję się: FA

Napisano: 01 wrz 2017, 13:33

brtk pisze:Wskazanie przez komornika ostatniego znanego mu adresu dłużnika w miejscu, w którym komornik oznacza strony postępowania egzekucyjnego nie jest równoznaczne z ustaleniem adresu dłużnika.
Ok, ale art. 41 KPA [Obowiązek zawiadomienia o zmianie adresu]
§ 1. W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego.
§ 2. W razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny. ;)
to nie OWW i nawet nie OWD ma obowiązek szukać dłużnika (wiem, w praktyce tak to jet że sie go szuka nie raz po całym kraju :twisted: )
Hun-Gurrr
Praktykant
Posty: 6
Od: 01 wrz 2017, 13:18
Zajmuję się: FA

Napisano: 01 wrz 2017, 13:57

Dobra podstawa prawna, błędna interpretacja.
§ 1. W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego.
Każde przyznanie a w związku z tym każde postępowanie w stosunku do dłużnika alimentacyjnego jest odrębnym postępowaniem administracyjnym. Fikcja doręczenia ma miejsce w toku postępowania. Strona musi mieć świadomość, że postępowanie bądź określone czynności są prowadzone oraz powinien być pouczony o treści art. 41 kpa przy pierwszej czynności. W przeciwnym razie z domniemania nici.

OWD rzeczywiście nie będzie szukało dłużnika, ponieważ żebyśmy mogli mówić o OWD musieli byśmy znać miejsce zamieszkania dłużnika. Jak napisałem wyżej, OWW ma za zadanie ustalenie miejsca zamieszkania, żeby podjąć działania, do których jest zobowiązany.

To czy pytamy Policji lub innych organów czy tylko komornika już niejednokrotnie było tutaj poruszane. Nie ma co tego roztrząsać, ponieważ jak sam słusznie zaznaczyłeś/aś w praktyce zdarza się szukać dłużnika po całym kraju.
brtk
Stażysta
Posty: 56
Od: 16 cze 2017, 7:37
Zajmuję się: FA

Napisano: 01 wrz 2017, 14:25

ok ale jeżeli komornikowi nie jest znany inny adres zamieszkania dłużnika to dużego wyboru nie mamy i często licząc na to że dłużnik się jednak objawi w starym mmiejscu zamieszkania wysyłamy na stary adres, a później rusza zabawa w co mi zrobiśz jak mnie złapiesz :lol:

Teoria teorią, ale...
Hun-Gurrr
Praktykant
Posty: 6
Od: 01 wrz 2017, 13:18
Zajmuję się: FA

Napisano: 01 wrz 2017, 14:34

Dokładnie tak, i powyższa "teoria" (niestety lub stety) powinna pokrywać się z praktyką ;)
brtk
Stażysta
Posty: 56
Od: 16 cze 2017, 7:37
Zajmuję się: FA

Napisano: 04 wrz 2017, 9:34

a co z zapisem na zwrotce "dłużnik wyprowadził się" lub "nie zamieszkuje" tylko w takich przypadkach mieliśmy ustalać adres dłużnika, przy podwójnym awizo - skutecznie doręczone. Czy ktoś się do tego stosuje?
młoda
Starszy referent
Posty: 546
Od: 11 mar 2015, 13:26
Zajmuję się:

Napisano: 04 wrz 2017, 10:02

Zgadza się. Przy podwójnym awizo i adnotacji "wyprowadził się", nie można przyjąć fikcji doręczenia. Domniemanie doręczenia z 44 kpa stanowi wyjątek od reguły bezpośredniego doręczenia korespondencji i nie może być interpretowane rozszerzająco. Żeby móc z niego skorzystać muszą być spełnione wszystkie przesłanki o których mowa w ww. przepisie.

W razie adnotacji od listonosza, że dłużnik się wyprowadził lub nie zamieszkuje to w dalszym ciągu szukamy dłużnika, ponieważ nie ma spełnionej przesłanki skierowania korespondencji na adres zamieszkania dłużnika.
brtk
Stażysta
Posty: 56
Od: 16 cze 2017, 7:37
Zajmuję się: FA


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny