Nie wiem czy ten temat był poruszony na forum, raczej nie kojarzę - a szkoda.
Chodzi o art. 5. ust 2. Ustawy: W przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Jak słusznie zauważył Pan M. na szkoleniu w w/w przepisie nie ma mowy iż dzielenie świadczenie dot. Tylko dziecka które się urodziło, ukończyło 18. Rok życia, ale winno mieć zastosowanie dla wszystkich dzieci w rodzinie.
Zgodnie z art. 5 ust 2 ustawy np. gdy 1. dziecko w rodzinie kończy 15 września 18 lat a świadczenie ustalone jest jedynie na 2. dziecko to świadczenie na to dziecko winno być przyznane do 14 września.Ten przepis ministerstwo błędnie interpretuje. Mówi iż powinno przyznać się do końca miesiąca;
gdyby zapis brzmiał kwotę świadczenia wychowawczego na to dziecko przysługującą za niepełny miesiąc ustala się…, to zgoda.
Przepis jest generalny i dotyczy ustalenia na wszystkie dzieci.
Uważam to za poważny problem, bo jedno mówi ustawa a co innego idzie w eter ustami ministerstwa. Znowu połowa kraju będzie robić tak jak mówi ustawa a połowa to co głosi ministerstwo.