Interpretacja Ministerstwa z września 2018 r.:
Zgodnie z art. 16a ust. 8 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przed¬emerytalnego lub świadczenia przed¬emerytalnego, a więc ma własny dochód z ww. tytułów.
Identycznie, zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ww. ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przed¬emerytalnego lub świadczenia przed¬emerytalnego.
Dana osoba ma ustalone prawo do ww. świadczenia emerytalno-rentowego, od dnia,
w którym legitymuje się ważną i ostateczną decyzją administracyjną przyznającą
takie świadczenie (niezależnie od tego, że w takiej decyzji ustalenie prawa może
polegać – i najczęściej polega - na przyznaniu danego świadczenia od daty wcześniejszej niż data, w której decyzja przyznająca staje się ostateczna).
W związku z powyższym, w przypadku uzyskania przez osobę pobierającą specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne prawa do emerytury, nienależnie pobranym specjalnym zasiłkiem opiekuńczym lub świadczeniem pielęgnacyjnym jest specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne otrzymywany od dnia, w którym osoba ta legitymuje się ważną i ostateczną decyzją administracyjną przyznającą świadczenie emerytalno-rentowe.