czy należy się dod mieszkaniowy ??? - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Napisano: 17 wrz 2015, 19:22

witam,
mam zagwostkę, a właściwie poszukuje podstawy prawnej lub sensownego uzasadnia dla osoby, która stara się o dodatek mieszkaniowy na mieszkanie zakładowe, a ma własnościowe, które wynajmuje i przedkłada mi dochód z tytułu wynajmu mieszkania we wniosku do DM na to zakładowe :o
Tłumaczyłam, że dodatek mieszkaniowy jest dla osób w trudnej sytuacji materialnej, że mogą sprzedac to mieszkanie i miec na pokrycie kosztow czynszu w obecnie zajmowanym mieszkaniu. Niestety rodzina sie uparla, aby zlozyc wniosek, chce sie odwolac i poczekac na decyzje SKO.
Czy ktos mial taka sytuacje, jaka podstawa prawna, jakie uzasadnienie? Dzieki za pomoc ;)
sylajolka


Napisano: 17 wrz 2015, 21:12

Nie bardzo rozumiem czy to zakładowe czy własne. Rozumiem jednak, że w całości wynajmują komuś trzeciemu. Wynajęcie powoduje stan, w którym najemca może korzystać swobodnie z całego lokalu, zaś wynajmujący ani trochę. Czyli wynajmujący nie może tam mieszkać. Skoro więc tam nie mieszka (nie ma prawa), to nie spełnia jednej z podstawowych przesłanek istnienia gospodarstwa domowego, na które przysługuje dodatek. Podstawa prawna: art. 4.

Ponadto z definicji wszelkie koszty ponosi najemca. W tej sytuacji wynajmujący nie ma wydatków, a skoro wydatki zerowe to i dodatek zerowy, czyli mniejszy od 2% n.e., co tez może być wystarczającą podstawą odmowy (art. 7 ust.6).

Wydatki pokrywają najemcy, więc oni zapewne mają prawo i większe szanse.
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 17 wrz 2015, 22:26

wnioskodawca ma przydzial na mieszkanie i zakladowe WAM i ma wlasnosciowe mieszkanie, ktore wynajmuje osobie trzeciej?
Pani X ma dwa mieszkania: zakladowe z WAM, tj, najem i wlasnosciowe...o to mi chodzilo. O dodatek mieszkaniowy stara sie na to z WAM, a czy moze majac wlasnosciowe???
sylajolka

Napisano: 17 wrz 2015, 22:29

jedna osoba ma dwa mieszkania i do nich odpowiednie tytuly prawne, jedno wynajmuje, a na drugie stara sie o dodatek. Czy nalezy sie dodatek mieszkaniowy - uwazam, ze nie, bo moze sprzedac wlasnosciowe i miec na czynsz na to drugie....i do takiej sytuacji potrzebuje uzasadnienia i podstawy prawnej.
sylajolka

Napisano: 18 wrz 2015, 8:47

w takich przypadkach przeprowadzamy wywiad środowiskowy i odmawiamy bo ma drugie mieszkanie art. 7 ust. 3 rażąca dysproporcja
zek1

Napisano: 18 wrz 2015, 8:56

w uzasadnieniu
Zdaniem organu I instancji prawo do posiadania majątku nie jest kwestionowane, gdy własne zasoby finansowe rodziny wystarczają na bieżące opłacanie czynszu. W sytuacji gdy w rodzinie brakuje środków na opłacanie kosztów związanych z zamieszkiwaniem w lokalu, w pierwszej kolejności wnioskodawczyni winna podjąć wszelkie działania zmierzające do pozyskania środków finansowych umożliwiających zapłatę czynszu wykorzystując własne zasoby finansowe.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku sygn. akt IV SA/GI 288/09 z dnia 26 stycznia 2010r., stwierdził, że posiadanie nieruchomości i ponoszenie kosztów jej utrzymania pozostaje w rażącej dysproporcji z dochodami wskazanymi we wniosku w sytuacji, gdy nie służą one zaspokojeniu potrzeb rodziny, a sprzedaż takiej nieruchomości mogłaby umożliwić opłacenie należności związanych z zajmowaniem mieszkania.
Ponadto Wojewódzki Sądu Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 3 marca 2008 r. syg. akt IV SA/GI 804/2007 stwierdził iż „Posiadane dobra majątkowe mogą świadczyć o zasobności rodziny wówczas, gdy wykazana zostanie możliwość nie wpływającej negatywnie na sytuację rodziny, sprzedaż części tego majątku.” .

Organ I instancji uważa, że w opisywanej sprawie - sprzedaż mieszkania w blokach nie spowoduje pogorszenia sytuacji gospodarstwa domowego Pani – wnioskodawczyni wraz z córkami zajmuje lokal nr 22 o powierzchni 47,18 m2 przy ul. Organ I instancji zauważa, że rodzina ma w pełni zaspokojone potrzeby mieszkaniowe.
Organ I instancji podkreśla, że dodatek mieszkaniowy stanowi formę szeroko pojętej pomocy społecznej, a w konsekwencji jego adresatami są osoby ubogie, znajdujące sie w trudnej sytuacji materialnej, uniemożliwiającej opłacenie zajmowanego lokalu. Nie sposób więc świadczenie to przyznać rodzinie dysponującej majątkiem o znacznej wartości, albowiem majątek ten może stanowić źródło pozyskania wystarczających środków na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych. Organ I instancji uznał, iż wnioskodawczyni otrzymując przez 8,5 roku pomoc finansową gminy traktuje dodatek mieszkaniowy jako stałe źródło dochodu, a utrzymywany drugi własnościowy lokal jako lokatę kapitału.

W tej sytuacji organ I instancji odmówił przyznania dodatku mieszkaniowego, który jest przyznawany dla osób niezamożnych, będących w niedostatku - gospodarstwo domowe Pani E do takich się nie zalicza , co potwierdził przeprowadzony wywiad środowiskowy.

Organ I instancji uznał, iż zgromadzony materiał dowodzi, iż w przedmiotowej sprawie spełniona została przesłanka cytowanego wcześniej art.7 ust.3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowiąca podstawę do odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego.
zek1

Napisano: 24 wrz 2015, 21:52

WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC. PIERWSZY RAZ MAM TAKA SYTUACJE I NIE WIEDZIALAM, JAK TO "LADNIE I SENSOWNIE" ROZWINAC. :D :)
sylajolka

Napisano: 24 wrz 2015, 21:53

PYTANIE UZUPELNIAJCACE: w uzasadnieniu mam podawac przytoczone wyroki??
sylajolka



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x