czy od wychowawcy wymaga sie zaswiadczenia o niekaralnosci - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
socjoterapia Opieka prawna nad małoletnią wychowanką w ciąży Zwolnienie dziecka z placówki opiekuńczo- wychowawczej urlopowanie wszystkich wychowanków z placówki... Alimenty ponowne umieszczenie w POW odpłatność za pobyt pensjonariusza w ZOL

Napisano: 03 gru 2010, 16:40

Witam, jestem pedagogiem i szukam pracy.Ciekawi mnie czy przy przyjmowaniu do pracy w placowce opiekunczej trzeba dostarczyc zaswiadczenie o niekaralnosci.Czy dyrektor moze tego zarzadac. Placowka, która mnie interesuje podlega pod powiat a wychowawcy sa zatrudniani na umowe o prace.
Aha jeszcze jedno czy mozna takiego zaswiadczenia zarzadac od pracownika , który już kilka lat pracuje w tej placowce?
Dziekuje za odpowiedz
~anulka81


Napisano: 04 gru 2010, 0:18

W rozporządzeniu nie ma takiego wymogu :)
~etatysta

Napisano: 05 gru 2010, 17:41

Zaświadczenie o niekaralności

Od osób zatrudnionych na pewnych stanowiskach uzasadnione jest wymaganie niekaralności i wydaje się, że w takim przypadku żądanie dostarczenia zaświadczenia o niekaralności jest uzasadnione. Jednak dane dotyczące skazania, karania itp. są danymi szczególnie chronionymi - art. 27 ustawy o ochronie danych osobowych stanowi, że ich przetwarzanie czy zbieranie jest zabronione, chyba że zezwala na to przepis szczególny lub osoba, której dotyczą wyraziła na to zgodę na piśmie.
Przepis art. 221 kodeksu pracy jest przepisem szczególnym do ustawy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że żądanie takich danych jest uzależnione od uregulowania takiego obowiązku w przepisach szczegółowych. Jeżeli brakuje przepisu, który uprawnia pracodawcę do żądania zaświadczenia, nie ma on prawa żądać udokumentowania niekaralności.
Zastosowanie w tym przypadku może mieć art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. Nr 50, poz. 580). Przepis ten przewiduje, że pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, przysługuje prawo uzyskania informacji o osobach, których dane zostały zgromadzone w rejestrze. Pracodawca może się zwrócić o te dane tylko wtedy, gdy są niezbędne do zatrudnienia pracownika. Żądanie takich informacji nie może dotyczyć pracownika już zatrudnionego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~aga


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x