Czy odliczać od dochodu? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 09 lip 2021, 10:36

Witam,

Czy odliczać od dochodu alimenty zaległe?
Cathie
Stażysta
Posty: 67
Od: 28 cze 2017, 11:13
Zajmuję się: PS, DM, DE

Napisano: 09 lip 2021, 11:13

Należy odliczyć kwotę alimentów rzeczywiście płaconych (ściąganych). Tylko takie pomniejszenie pozwala realnie ustalić dochód, a więc kwotę którą dana osoba dysponuje miesięcznie.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 u.o.p.s., dochód stanowi sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o wskazane w ustawie należności. Zgodnie z powołanym przepisem przychód pomniejsza się m.in. o kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Już samo użycie określenia "świadczonych" wskazuje, że ustawodawca ma na myśli kwoty rzeczywiście przekazywane osobie uprawnionej do alimentów, a nie kwoty zasądzone czy też sumę zadłużenia alimentacyjnego. Dlatego też, organ pomocy społecznej przyznający świadczenie dłużnikowi alimentacyjnemu powinien ustalić, jakie kwoty są przez niego przekazywane z tytułu świadczeń alimentacyjnych. W tym celu organ pomocy społecznej powinien zasięgnąć informacji organu egzekucyjnego, może również okoliczności te ustalić na podstawie informacji osoby uprawnionej do alimentów (jej przedstawiciel ustawowego), którą można przesłuchać w charakterze świadka w postępowaniu o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej. Jeżeli okaże się, że osoba zainteresowana w okresie, za który ustala się dochód nie płaciła alimentów nie można zasądzonych kwot tego zobowiązania odliczyć od jej przychodu. Przychodu nie pomniejsza się ani o zasądzone alimenty, ani o zadłużenia alimentacyjne. W tym drugim przypadku mogłoby się okazać, że dochód wnioskodawcy jest ujemny, a najwyżej może równać się zeru.
hek
Referent
Posty: 491
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 lip 2021, 12:25

należy odliczać nie ważne czy to są zaległe czy nie . Ważne czy są płacone konkretnej osobie a nie na fundusz alimentacyjny. To już było na forum poruszane i jest wiele wyroków w tej sprawie .
Ewagops
Stażysta
Posty: 109
Od: 24 kwie 2019, 14:59
Zajmuję się: pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x