Czy opłaty za dps zatrzymują się na dziecku? - Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci

Napisano: 17 cze 2022, 20:24

Przykładowo pobyt kosztuje 4700. Emerytka opłaca 1100 zostaje 3600. Jest troje dzieci 3600/3=1200. Czy w sytuacji kiedy jedno z dzieci opłaca swoją część, jego dzieci (wnuki) też muszą płacić? Czy ta 1/3 zatrzymuje się na dziecku i wnuki są zwolnione?
Agaa93
Praktykant
Posty: 17
Od: 03 lis 2021, 10:50
Zajmuję się: HR


Napisano: 19 cze 2022, 1:41

Według aktualnych przepisów ustawy o pomocy społecznej:

Art. 61. [Osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej]
1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi

Zstępni = wszyscy potomkowie
Wstępni = wszyscy przodkowie

W opisanej sytuacji mamy:
1. 4700 - kwota mieszkańca domu 1100 = 3600
2. małżonek i zstępni są wymienieni na tym samym "poziomie", czyli obliczenia są następujące: 3600/[małżonek + ilość dzieci + ilość wnuków]
pytajniczki
Praktykant
Posty: 12
Od: 25 kwie 2020, 23:14
Zajmuję się: nie

Napisano: 10 lip 2022, 12:03

Art. 61. [Osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej]
1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi

Mamy zstępni przed wstępnymi, a nie zstępni i wstępnymi tak więc wprowadzasz w błąd gdyz nie są oni wymieniani na tym samym poziomie.

osoba w domu pomocy samotnej jest samotna i ma troje dzieci
Zstępni = wszyscy potomkowie - małżonek+dzieci
Wstępni = wszyscy przodkowie - wnuki

Jeśli pobyt kosztuje 4700. Emerytka opłaca 1100 zostaje 3600. Jest troje dzieci 3600/3=1200. Czy w sytuacji kiedy jedno z dzieci opłaca swoją część, jego dzieci (wnuki) nie muszą płacić ponieważ jego rodzic żyje, dopiero po jego śmierci wnuki zobowiązane są płacić z części rodzica za pobyt dziadka,babci w Domu Opieki, ale tylko z częsi swojego rodzica i w tym przypadku 1200 zł dzielimy na rodzeństwo a nie wrzuca się wnuków tz do jednego garnucha z ciotkami?
2. małżonek i zstępni są wymienieni na tym samym "poziomie", czyli obliczenia są następujące: 3600/[małżonek + ilość dzieci ]


Oczywiście dostrzegając tą istotną różnicę, iż obowiązek alimentacyjny jest rozwiązaniem z zakresu prawa prywatnego, a obowiązek ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, z zakresu prawa publicznego, nie mniej warto sięgnąć do tych rozwiązań. Zgodnie z art. 128 KRO obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Z kolei art. 129 KRO stanowi: w § 1 Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi, zaś w § 2 krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjnych w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym, w dalszych przepisach regulowane są pozostałe zagadnienia.” - Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 czerwca 2018 r. I OPS 7/17.

„Kolejność członków rodziny osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej, zobowiązanych do ponoszenia opłat osób nie jest przypadkowa, gdyż stanowi powtórzenie kolejności obciążania obowiązkiem alimentacyjnym określonej w art. 129 § 1 KRO Zauważyć zatem trzeba, że wskazany przepis reguluje również kolejność obowiązku alimentacyjnego pomiędzy zstępnymi lub wstępnymi. Przewiduje bowiem, że jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych, to obowiązek alimentacyjny obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Nie ulega zatem wątpliwości, że organ administracji nie może w sposób dowolny dokonać wyboru osoby spośród zstępnych i tylko w stosunku do niej prowadzić postępowanie celem ustalenia stosownej opłaty. Niewątpliwie bowiem rozstrzygniecie o obowiązku ponoszenia opłat w stosunku do jednego zstępnego będzie miało wpływ na sytuację prawną kolejnego zstępnego.” - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2020 r. I OSK 1109/20
Michael
Stażysta
Posty: 75
Od: 25 lip 2021, 16:29
Zajmuję się: Finanse


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x