Czy pobyt w różnych pieczach się sumują się. - Piecza Zastępcza

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Napisano: 13 lut 2024, 14:41

Pytanie
Pierwszy pobyt wychowanka w pieczy zastępczej trwał od 03.2015r. do 09.2016 r., po czym wychowanek zgodnie z postanowieniem sądu wrócił pod opiekę do swojej rodziny biologicznej. Następnie został ponownie umieszczony w pieczy zastępczej, w której przebywa od 11.2019r. do chwili obecnej.
Czy ww. okresy pobytu w pieczy zastępczej należy zsumować, w celu obliczenia wysokości przysługującej pomocy na usamodzielnienie (art. 141 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej)?
Grzegorz_I
Stażysta
Posty: 129
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 14 lut 2024, 8:26

Tak, w przepisie nie ma nic o ciągłości.
pcprowiec
Praktykant
Posty: 15
Od: 07 lis 2017, 11:27
Zajmuję się: Decyzje administracyjne.

Napisano: 14 lut 2024, 11:04

pcprowiec pisze:
14 lut 2024, 8:26
Tak, w przepisie nie ma nic o ciągłości.
Nie do końca.
Jest art. 240 ustęp 2 ustawy o wspieraniu rodziny, który mówi "Do okresów pobytu w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 141 ust. 1, zalicza się również okresy pobytu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, zapewniającym całodobową opiekę, i młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jeżeli orzeczenie sądu o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej nie zostało uchylone".
Grzegorz_I
Stażysta
Posty: 129
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 15 lut 2024, 15:09

Ja bym nie zliczała pobytów jeśli dziecko powróciło do rodziców.

Najlepiej polecić żeby zainteresowany się odwołał i poczekać na SKO niż ryzykować wypłacenie wyższej wysokości świadczenia.

W zapisach dot. odpłatności gmin też jest zapis, że w przypadku powrotu dziecka do rodziców pierwszy pobyt się "zaciera" i właściwość liczy się od nowego umieszczenia.
jolapcpr
Praktykant
Posty: 10
Od: 23 sie 2023, 10:06
Zajmuję się: specjalista pracy socjalnej

Napisano: 29 lut 2024, 11:40

Miałam podobny przypadek. Dziecko wróciło do rodziny biologicznej po pobycie w placówce op-wych, po pewnym czasie Sąd ponownie wydał postanowienie o umieszczeniu w pieczy. W takim przypadku okresy się nie sumują. Pierwszy pobyt w pieczy zastępczej ustał na podstawie postanowienia Sądu. Kolejny pobyt liczymy od nowa.
agnieszka1509
Praktykant
Posty: 27
Od: 28 kwie 2021, 9:36
Zajmuję się: Pomoc instytucjonalna / pracownik socjalny

Napisano: 01 mar 2024, 1:01

agnieszka1509 pisze:
29 lut 2024, 11:40
Miałam podobny przypadek. Dziecko wróciło do rodziny biologicznej po pobycie w placówce op-wych, po pewnym czasie Sąd ponownie wydał postanowienie o umieszczeniu w pieczy. W takim przypadku okresy się nie sumują. Pierwszy pobyt w pieczy zastępczej ustał na podstawie postanowienia Sądu. Kolejny pobyt liczymy od nowa.
Na chłopski rozum tak powinno być ale jak zwykle PL brak jednoznacznych zapisów w ustawie..... Mało tego znalazłem orzeczenie SKO, które w swoich pokrętnych wywodach orzekło iż okresy się sumują....
Grzegorz_I
Stażysta
Posty: 129
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 08 mar 2024, 14:02

Grzegorz_I pisze:
01 mar 2024, 1:01
agnieszka1509 pisze:
29 lut 2024, 11:40
Miałam podobny przypadek. Dziecko wróciło do rodziny biologicznej po pobycie w placówce op-wych, po pewnym czasie Sąd ponownie wydał postanowienie o umieszczeniu w pieczy. W takim przypadku okresy się nie sumują. Pierwszy pobyt w pieczy zastępczej ustał na podstawie postanowienia Sądu. Kolejny pobyt liczymy od nowa.
Na chłopski rozum tak powinno być ale jak zwykle PL brak jednoznacznych zapisów w ustawie..... Mało tego znalazłem orzeczenie SKO, które w swoich pokrętnych wywodach orzekło iż okresy się sumują....
Mogę prosić o link do tego orzeczenia.
qwerty123
Praktykant
Posty: 44
Od: 22 mar 2017, 18:50
Zajmuję się: piecza zastępcza

Napisano: 08 mar 2024, 15:20

qwerty123 pisze:
08 mar 2024, 14:02
Mogę prosić o link do tego orzeczenia.
Bedzie ciężko, bo nie zapisałem tego. Ale tu jest coś podobnego - WSA w Olsztynie w wyroku z 29.01.19 r., II SA/Ol 904/18.
Przy odpowiednio zadanym pytaniu Google wyrzuca dużo odpowiedzi.
Grzegorz_I
Stażysta
Posty: 129
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x