Czy zmieniacie decyzję za odpłatność za DPS wstecz? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 23 mar 2021, 11:46

Klient 30 stycznia trafił z zakładu karnego do DPS.W zakładzie karnym pracownik socjalny ustalił dochód klienta. Na tej podstawie została wydana decyzja o odpłatności.
Jednak w marcu otrzymaliśmy wywiad z DPS że klient ma zupełnie inny dochód od stycznia (mniejszy).
Co w takiej sytuacji z decyzją? Czy mieliście podobną sytuację? Bardzo proszę o odpowiedź.
JOANNAGOPS.U
Praktykant
Posty: 13
Od: 06 sty 2021, 19:30
Zajmuję się: PS

Napisano: 24 mar 2021, 10:13

Postepowanie tut. organu jest zgodne z tezą zawartą w wyroku NSA I OSK 2170/16 z dnia 13.10.2017r.
„W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym zmiana decyzji mogła wywołać skutek prawny od daty wskazanej w rozstrzygnięciu, która była wcześniejsza od daty wydania decyzji zmieniającej. Jak wyżej podano, decyzja zmieniająca, oparta o art. 106 ust. 5 u.p.s., pozostaje w związku z zaistnieniem określonych przesłanek faktycznych, stanowiących podstawę powstania określonych skutków prawnych, co wpływa na jej temporalną skuteczność.
Każdy akt stosowania prawa odnosi się do określonego stanu faktycznego i w związku z tym jego skutki prawne mogą być powiązane w czasie z zaistnieniem tego stanu faktycznego. Należy zatem uznać, że akt konstytutywny, kreujący określone prawa i obowiązki, pozostaje zawsze w związku z zaistnieniem przesłanek faktycznych, stanowiących podstawę powstania określonych skutków prawnych. W takiej sytuacji konstytutywna decyzja może działać zarówno z mocą na przyszłość, jak i z mocą wsteczną (por. wyroki NSA: z dnia 28 października 2009 r. sygn. akt II GSK 153/09, z dnia 30 listopada 2012 r. sygn. akt I OSK 982/12 i z dnia 2 marca 2016 r. sygn. akt I OSK 221/16, dostępne w CBOiS i A. Mączyński Skuteczność orzeczeń w postępowaniu cywilnym, Kraków 1974, s. 151)”.
Basia49
Stażysta
Posty: 109
Od: 18 kwie 2017, 12:32
Zajmuję się: PS

Napisano: 22 maja 2024, 11:37

Odświeżam wątek, bo mam taki sam problem.

Przekopałam Lex'a w poszukiwaniu odpowiedzi i wyroków, i zauważyłam, że zmieniła się narracja w tym zakresie.
Kiedyś, na wszystkich szkoleniach / wyrokach /itp. mówili, że nie zmieniamy wstecz, bo ze względu na konstytutywny charakter decyzji, może ona wywierać wyłącznie skutki ex nunc, czyli na przyszłość. Teraz widzę, że możliwa jest zmiana decyzji wstecz, od zaistnienia stanu faktycznego (jak w przytoczonym powyżej uzasadnieniu wyroku).
Mam taką sytuację...
W kwietniu br. otrzymaliśmy wywiad z DPS'u w związku z waloryzacją świadczeń z ZUS mieszkańca. W wywiadzie pojawiła się też informacja, że od listopada 2023 r. mieszkaniec nie posiada dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia uzupełniającego - sprawa w odwołaniu.
I teraz oczekuje się od nas zmiany decyzji ustalającej odpłatność za DPS wstecz, obejmującej ten okres w roku ubiegłym. Moja pierwsza myśl - nie ma takiej opcji, bo nie zmieniamy wstecz.
Druga - tu już się zastanawiam, dlaczego mieszkaniec ma ponosić konsekwencje tego, że pracownik w DPS nie powiadomił nas o tej zmianie odpowiednio wcześnie (wiadomo też z jakim opóźnieniem działa ZUS), a mieszkaniec jako osoba nieporadna życiowo (choć nieubezwłasnowolniona) nie pamiętał o konieczności informowania o każdej zmianie.
I do tego ta "nowa" interpretacja...

Jak robicie w swoich OPS'ach w takich sytuacjach? A może ktoś z Was był ostatnio na szkoleniu i wspominano o zmianach w interpretacji przepisów dotyczących zmian decyzji wstecz?
Przecież taką sytuację można też odnieść do zasiłków - klient sobie przypomni, że kilka miesięcy temu zmienił mu się dochód i będzie oczekiwał wyrównania np. zasiłku stałego.
Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam :)
maajeczka
Praktykant
Posty: 21
Od: 18 paź 2018, 9:38
Zajmuję się: PS

Napisano: 22 maja 2024, 11:45

Wstecz, wstecz. A przepis to przepis, art 109 mówi jasno o informowaniu o zmianach i nikt nie będzie rozpatrywał czy zawalił ustanowiony opiekun czy w pełni praw człowiek. Jeśli osoba nieporadna życiowo to warto chyba zastanowić się nad ustanowieniem kuratora w osobie jakiegoś pracownika dps.
hek
Starszy referent
Posty: 519
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 22 maja 2024, 13:36

W grudniu ub. roku mieliśmy sytuację, że zmienialiśmy klientowi na wyższą odpłatność aż od 01.03.2023r. Pan otrzymał z ZUS decyzję o przyznaniu prawa do renty rodzinnej i związane z tym bardzo duże wyrównanie. Oczywiście DPS zwrócił nam całą nadpłatę.
panna migotka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 395
Od: 04 sty 2017, 12:55
Zajmuję się: Pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Oprócz Czy zmieniacie decyzję za odpłatność za DPS wstecz? - Pomoc społeczna (forum ogólne) przeczytaj również:


opiekun prawny
Co zmienią zmiany?
dozywianie -przyjete
Wgląd w akta
dożywianie
Wiadomość dla forumowiczów
KARTA DUŻEJ RODZINY
wywiad alimentacyjny w zakładzie karnym
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x