Uważam, że art. 21 § 2 Kpa odnosi się jedynie do art. 21 § 1 a nie do przepisów szczególnych, które w tym przypadku nie przewidują możliwości wystawienia zaświadczenia przez organ inny niż według miejsca zamieszkania. Poza tym, jakie zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania w tym przypadku nastąpiło w tej gminie? Złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia? W takim razie wniosek mógłby zostać złożony do dowolnej gminy. Natomiast fakt posiadania nieruchomości w danej gminie nie ma większego związku z właściwością do wydania zaświadczenia, chyba że jest to miejsce zamieszkania.Tom. pisze: no nie, nie ma takiej opcji, że nie ma organu właściwego21 § 2 kpa
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 maja 2022 r., II GW 3/22
Teza
W sytuacji, gdy na podstawie przepisów szczególnych nie można wskazać organu właściwego do rozpatrzenia sprawy, subsydiarnie zastosowanie muszą znaleźć zasady zawarte w przepisach KPA, regulujące ogólne zasady ustalania właściwości miejscowej organu administracji publicznej. Stosowanie przepisów KPA jest bowiem wyłączone tylko w takim zakresie, w jakim przepisy szczególne z zakresu prawa administracyjnego zawierają odmienne uregulowania.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 grudnia 2021 r., II GW 95/21
Teza
1. W sytuacji, gdy na podstawie przepisów szczególnych nie można wskazać organu właściwego do rozpatrzenia sprawy, subsydiarnie zastosowanie muszą znaleźć zasady zawarte w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego, regulujące ogólne zasady ustalania właściwości miejscowej organu administracji publicznej. Stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego jest bowiem wyłączone tylko w takim zakresie, w jakim przepisy szczególne z zakresu prawa administracyjnego zawierają odmienne uregulowania.
2. Przepis art. 54 ust. 1 ustawy o świadczeniach nie pozwala na określenie właściwości organu w przypadku braku możliwości ustalenia miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy. Brak w tej kwestii także innych przepisów szczególnych. Tak więc, jeśli ustalenie organu właściwego miejscowo w sprawie nie jest możliwe w oparciu o przepis art. 54 ust. 1 powołanej ustawy, to ustalanie właściwości miejscowej organu następuje z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 21 § 1 i 2 KPA.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2017 r., I OW 196/17
Teza
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej w sposób wskazany w art. 21 § 1 pkt 3 KPA sprawa powinna zostać rozstrzygnięta przez organ właściwy dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania