Dialog i pojednanie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 19 sie 2012, 15:48

Warszawa, 17 sierpnia 2012 r. Przesłanie, jakie w Warszawie podpisali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I to rozpoczęcie dialogu, który ma doprowadzić do pojednania Kościołów i narodów. To także wspólny głos w obronie tradycyjnych wartości chrześcijańskich.

"Wkraczamy na drogę szczerego dialogu w nadziei, że przyczyni się on do uleczenia ran przeszłości, pozwoli przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i nieporozumienia oraz umocni nas w dążeniu do pojednania" - piszą we Wspólnym Przesłaniu do Narodów Polski i Rosji hierarchowie dwóch Kościołów.

Przeczytaj tekst Wspólnego przesłania do narodów Rosji i Polski
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE ... 82012.html

http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/new ... a&id=43990
~złapane w sieci...


Napisano: 19 sie 2012, 16:11

Poniższe cztery akapity z Przesłania zwróciły moją uwagę.

Pierwszy w szczególny sposób adresowany jest m. in. do polityków oraz działaczy społecznychi, ludzi nauki, kultury i sztuki czyli elity intelektualnej, każdego z państw.

"Apelujemy do wszystkich, którzy pragną dobra, trwałego pokoju oraz szczęśliwej przyszłości: do polityków, działaczy społecznych, ludzi nauki, kultury i sztuki, wierzących i niewierzących, do przedstawicieli Kościołów - stale podejmujcie wysiłki na rzecz rozwijania dialogu, wspierajcie to, co umożliwia odbudowanie wzajemnego zaufania i zbliża ludzi do siebie oraz pozwala budować wolną od przemocy i wojen pokojową przyszłość naszych krajów i narodów".

"Trwałą podstawę każdego społeczeństwa stanowi rodzina jako stały związek mężczyzny i kobiety. Jako instytucja ustanowiona przez Boga (por. Rdz 1,28; 2,23-24), rodzina wymaga szacunku i obrony. Jest ona bowiem kolebką życia, zdrowym środowiskiem wychowawczym, gwarantem społecznej stabilności i znakiem nadziei dla społeczeństwa. To właśnie w rodzinie dojrzewa człowiek odpowiedzialny za siebie, za innych oraz za społeczeństwo, w którym żyje".


"Dzisiaj nasze narody stanęły wobec nowych wyzwań. Pod pretekstem zachowania zasady świeckości lub obrony wolności kwestionuje się podstawowe zasady moralne oparte na Dekalogu. Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia, odrzuca się tradycyjne wartości i usuwa z przestrzeni publicznej symbole religijne".

"Uznajemy autonomię władzy świeckiej i kościelnej, lecz opowiadamy się także za współpracą w dziedzinie troski o rodzinę, wychowania, ładu społecznego i innych kwestii ważnych dla dobra społeczeństwa. Chcemy umacniać tolerancję, a przede wszystkim bronić fundamentalnych swobód na czele z wolnością religijną oraz bronić prawa do obecności religii w życiu publicznym".

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE ... 82012.html

~i ktoś

Napisano: 24 sie 2012, 13:25

Fotorelacja z pikiet za i przeciw Episkopatowi 17.08.2012
http://radio.radiopomost.com/index.php/ ... 17-08-2012
~zadra

Napisano: 24 sie 2012, 20:35

Fotorelacja z pikiet za i przeciw Episkopatowi 17.08.2012

http://jan.bodakowski.salon24.pl/441323 ... 17-08-2012
~jeszcze


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny