Proszę o pomoc czy ktoś składał zażalenie na prokuraturę w sprawie odmowy wszczęcia dochodzenia tj. o czyn z art.209.kk. Jeśli tak to proszę o jakieś wskazówki będę wdzięczna.
Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia/umorzeniu dochodzenia, sygn. akt 3 Ds 36/11
Na podstawie art. 306 § 1, art. 465 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r., Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) oraz art. 428 § 1 w zw. z art. 465 § 1 k.p.k. niniejszym zaskarżam w całości postanowienie Prokuratury Rejonowej .....................z dnia 8 kwietnia 2011 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia dochodzenia w sprawie uporczywego uchylania się od wykonania ciążącego na Panu «p15» «p14» obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie ........................., przez co została ona narażona na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
Jednocześnie wnoszę o uchylenie zaskarżonego postanowienia.
Postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2011 r. (sygn. akt 3 Ds. 36/11) Prokuratura Rejonowa .......................odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie uporczywego uchylania się od wykonania ciążącego na Panu «p15» «p14» obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie ...............
....OPS..... nie zgadza się z powyższym postanowieniem, gdyż uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest moralnie naganne i nosi znamiona czynu o wysokim stopniu szkodliwości społecznej.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz.1228) organ właściwy wierzyciela w przypadku przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma obowiązek wnioskować do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika –
o podjęcie wobec niego działań zmierzających do zwiększenia skuteczności egzekucji.
Ustawa o pomocy uprawnionym do alimentów wskazuje, że dostarczanie środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb,
a w szczególności dzieciom jest w pierwszej kolejności obowiązkiem osób wskazanych
w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 133 § 1 w/w ustawy charakter zobowiązań alimentacyjnych w przypadku rodziców w stosunku do ich dzieci ma charakter obligatoryjny. Tym samym, świadczenia z funduszu alimentacyjnego są wypłacane jedynie
w przypadku bezskuteczności postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów bezskuteczność egzekucji oznacza egzekucję, w wyniku, której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
W ramach postępowania prowadzonego przez tut. Urząd Pan «p15» «p14» został wezwany w celu przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i złożenia oświadczenia majątkowego. Dłużnik – Pan «p15» «p14» nie zgłosił się na wezwanie.
W związku z uniemożliwieniem przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz odmową złożenia oświadczenia majątkowego, zgodnie z art. 5 ust. 3 cyt. ustawy zostało wszczęte postępowanie w sprawie uznania Pana «p15» «p14», jako dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Ponadto zostało skierowane do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne zapytanie, czy Pan «p15» «p14» wywiązywał się przez okres ostatnich 6 miesięcy ze zobowiązań alimentacyjnych w każdym miesiącu w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
W odpowiedzi komornik sądowy poinformował tut. Urząd, że Pan «p15» «p14» nie wywiązywał się przez okres ostatnich 6 miesięcy ze zobowiązań alimentacyjnych w każdym miesiącu w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
Z uwagi na powyższy stan faktyczny i prawny, Decyzją ..............................nr «P31»-1/12 z dnia 22 marca 2012 r. Pan «p15» «p14» został uznany za dłużnika uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Ww. decyzja uzyskała walor ostateczności z dniem 12 kwietnia 2012 roku.
Ponadto, na podstawie art. 3b ustawy, jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego oraz składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.).
W związku z powyższym pismem z dnia 23 kwietnia 2012 roku, ........ops..........................wystąpił z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy oraz w dniu 24 maja 2012 r. złożył wniosek o ściganie Pana «p15» «p14» w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa określonego w art. 209 § 1 Kodeksu karnego.
Ponadto .....OPS..................................informuje, że pierwszy wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa niealimentacji przez Pana «p15» «p14» został złożony w dniu 17 lutego 2010 r. Prokuratura Rejonowa ..................postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2010 r. również odmówiła wszczęcia dochodzenia w powyższej sprawie.
Mając na uwadze powyższe, zasadnym jest uchylenie zaskarżonego postanowienia Prokuratury Rejonowej ........................, gdyż zaistniały wszystkie przesłanki uprawniające do prowadzenia postępowania w sprawie uporczywego uchylania się od wykonania ciążącego na Panu «p15» «p14» obowiązku dostarczania środków utrzymania małoletniego .............., przez co został on narażony na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.