Do Pracowników Socjalnych w Polsce - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 4 z 5    [ Posty: 49 ]

Napisano: 02 lip 2014, 18:53

Podsumowanie debaty eksperckiej „Przyszłość kształcenia służb społecznych w obszarze cyberzagrożeń”

W dniu 24 czerwca 2014 roku na Wydziale Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie odbyła się debata ekspercka pt.: „Przyszłość kształcenia służb społecznych w obszarze cyberzagrożeń” w ramach projektu „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”.



W debacie wzięli udział eksperci zajmujący się tematyką zagrożeń cyberprzestrzeni, nowych mediów oraz polityki społecznej, a także przedstawiciele służb społecznych z woj. mazowieckiego. W skład ekspertów wchodzili:

- Dr Łukasz Tomczyk – Specjalista w dziedzinie nowych mediów, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Marcin Bochenek – Dyrektor Projektów Strategicznych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK)
- Dr Ewa Flaszyńska – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Dr Arkadiusz Durasiewicz – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Wojciech Duranowski – Dyrektor Działu Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Dr Arkadiusz Wąsiński – Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej
- Joanna Rosiek-Bryks – Kierownik Wydziału ds. wdrożenia programów społecznych w Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej
- Dr Sergo Kuruliszwili – Dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych
- Dr Anna Zasada-Chorab – Dziekana Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach w Wyższej Szkole Pedagogicznej



Joanna Lizut, Koordynator projektu na początku debaty przedstawiła przyczyny podjęcia takiej tematyki w projekcie, jego założenia, korzyści oraz wypracowany produkt – podręcznik „Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych”.

W kolejnej części spotkania eksperci dyskutowali na szereg nurtujących i ważnych pytań dot. szeroko pojętej tematyki dot. zagrożeń cyberprzestrzeni oraz kształcenia służb społecznych w Polsce w tym obszarze w najbliższej przyszłości. Jednym z istotnych punktów debaty była również dyskusja uczestników.


Pytania zadawane ekspertom podczas debaty:

- Czy przenosimy z życia realnego do Internetu znane problemy? Czy spotykamy się z nowymi, wcześniej nie znanymi problemami?
- Czy nasze władze zauważają te problemy i uwzględniają walkę z nimi np. w strategiach lub innych dokumentach regulujących obszar polityki społecznej?
- Na ile dziś nasze służby społeczne (różne ich typy) są przygotowane do przeciwdziałania i zwalczania tych problemów?
- Czy konieczne jest powołanie kolejnych (nowych), wyspecjalizowanych w tym zakresie służb?
- Na jakim poziomie i jaki zakres powinno mieć kształcenie w odniesieniu do problematyki cyberzagrożeń?
- Kogo powinniśmy kształcić w temacie problematyki związanej z nowymi technologiami i mediami?
- Jak rozwijać networking w pomocy społecznej?
- Czy networkig może stać się polem do tworzenia zintegrowanych służb społecznych?
- Jaka jest perspektywa i bariery rozwoju tematu zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu i nowych technologii w Polsce, w trzech obszarach: nauki, metodyki kształcenia i praktyki działania służb społecznych.
- Jakie są szanse i niezbędne warunki do wprowadzenia programu „Zagrożenia cyberprzestrzeni” do szerokiego zastosowania w kształceniu służb społecznych?


Obrazek
Cyberprzestrzeń


Napisano: 10 lip 2014, 20:01

UWAGA KONKURS!

Do wygrania podręcznik "Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych" oraz atrakcyjne gadżety m.in. pendrive, skórzane pudełko na notatki oraz podkładka pod myszkę komputerową.

Aby wygrać wystarczy polubić nasz fanpage i udostępnić post konkursu na swoim profilu oraz odpowiedzieć na pytanie:

CZYM JEST SEXTING?


Odpowiedzi możecie szukać w podręczniku, który jest zamieszczony w formie elektronicznej na stronie www.cyberprzestrzen.wspkorczak.eu

Odpowiedzi przesyłajcie na adres [email protected] do piątku tj. 11 lipca do godz. 12:00, koniecznie w temacie wpisując „KONKURS”. Wówczas wylosujemy zwycięzcę.

Życzymy powodzenia :)
Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 10 lip 2014, 23:35

Pierwszy Globalny Raport IFSW, IASSW, ICSW

Pierwszy Globalny Raport IFSW, IASSW, ICSW, który został przygotowany w ramach Globalnego Programu dla Pracy Socjalnej i Rozwoju Społecznego (Global Agenda for Social Work and Social Development)

https://ifsw.org/news/the-first-global-r ... qualities/
angoc

Napisano: 17 lip 2014, 21:37

Kiedy widzę, jak lajków przybywa, czuję się spełniona – mówi Magdalena.

Mam wrażenie, jakby wszyscy, którzy „polubili” mój nowy post czy zdjęcie, prawili mi komplementy. Jesteś niesamowita, przebiegłaś aż 45 km! Ślicznie wyglądasz w tej czerwonej sukience! To bardzo miłe, gdy ludzie tak cię doceniają.Gorzej, jak lajków nie ma. – Wtedy jest emocjonalny dół, bo to przecież znaczy, że nikt nie podziela mojej opinii, nie docenia mojego gustu, nie zachwyca się mną.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli niedawno, że ludzki mózg reaguje na płynące z Facebooka pozytywne sygnały tak samo jak na inne przyjemności – na przykład jedzenie, pieniądze czy seks. I że równie łatwo się od nich uzależnia. [Newsweek]

Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 24 lip 2014, 19:33

19-letnia Monika, studentka zarządzania z Zielonej Góry, uwielbia robić sobie selfie, koniecznie takie z ustami ułożonymi w zabawny dzióbek. Robi je na łóżku, przy biurku, w łazience, pełny spontan. Spontanicznie fotografuje też zupę, którą za chwilę zje, buty, które przed chwilą kupiła, a nawet wannę, w której za chwilę się wykąpie. Oraz dla żartu własne nogi i stopy. – Siedzę sobie, robię ze 30 fotek, jedna mi się spodoba, to ją wrzucam – mówi.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wrzuciła już na Instagram ponad 300 zdjęć, co dało jej ponad 600 fanów. Ich lajki Monika traktuje jak komplementy, lubi je, czeka na nie z niecierpliwością. – Kobiecie idącej ulicą też jest przecież miło, kiedy oglądają się za nią faceci, prawda? – upewnia się. Tak, lajki sprawiają, że czuje się atrakcyjna, inteligentna, zgrabna i uwodzicielska.
[Newsweek]

Przekleństwo naszego świata? Znacie takie osoby?


Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 30 lip 2014, 23:41

danka pisze:W ośrodkach pomocy społecznej od 24 lat pracują też pracownicy administracji. kierownicy ,koordynatorzy,asystenci itp. Dlaczego interesy tych ludzi nie są nigdzie reprezentowane. Oni tez pracują z klientem. Pracownicy socjalni dyskutują tylko o swoich problemach i bolączkach, zapominając o tym, że OPS tworzą także inni pracownicy których praca nie jest zauważona. My też ciężko pracujemy na rzecz klienta, na prestiż OPS, też chcemy mieć swoją reprezentację w Stowarzyszeniu. Proponuję o założenie Stowarzyszenia o nazwie " Stowarzyszenia Pracowników Pomocy Społecznej " Pozdrawiam .
a ja od 15...
też uważam,że razem można więcej...
A przy okazji , może ktoś mi podpowie czy w założeniach do zmian w ustawie o pomocy społecznej jest mowa o Dziennych Domach Pomocy Społecznej- czy nadal będę w strukturze ops?
Gość

Napisano: 31 lip 2014, 20:20

Zgadzamy się! Czy takie Stowarzyszenie w ogóle funkcjonuje?

Na ten moment nie wiemy nic nt. Domów Pomocy Społecznej
Cyberprzestrzeń

Napisano: 31 lip 2014, 23:51

Jakie stowarzyszenie?

Trzy ogólnopolskie stowarzyszenia reprezentujące obecnie głos placówek typu: OPS MOPS, GOPS, PCPR. Organizacjami tymi są:

Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „FORUM”

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”

Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej „Razem”


Najmłodszą stażem jest organizacja „Razem”, która reprezentuje głos ośrodków pomocy społecznej w miejscowościach, które nie są dużymi miastami.

Co łączy trzy powyższe organizacje? Każdą z tych organizacji utworzyli pracodawcy pracowników pomocy społecznej, osoby które pełnią dyrektorsko-kierownicze funkcje w systemie publicznej pomocy społecznej.

Czy potrzebne jest ogólnopolskie stowarzyszenie reprezentujące głos całego środowiska pracowników sektora pomocy społecznej publicznej i pozarządowej?

Moim zdaniem takie stowarzyszenie jest potrzebne. Jaka organizacja, która nie jest związkiem zawodowym reprezentuje dziś głos pracowników DPS, CIS?

Głównym tematem tego wątku jest jednak kwestia utworzenie Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych - organizacji, która będzie reprezentowała głos środowiska zawodowego osób, które są pracownikami socjalnymi. Głos w sprawie stowarzyszenia pracowników pomocy społecznej uważam za ważny i warty rozwinięcia w innym (NOWYM) temacie na forum. Głos osoby, która natarczywie promuje w tym wątku projekt „ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI", odbieram jako spam. Gdyby tych wpisów promujących projekt w tym wątku było 1-2, to byłoby to akceptowalne. Z drugie jednak strony, gdyby tych wpisów CYberprojektu nie było wcale, to ten wątek nie byłby tak często widoczny ;)

Reasumując, nie odbyło się jeszcze żadne spotkanie ws. utworzenia Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych. Dotychczas kontakt w tej sprawie nawiązało ze mną kilkanaście osób. Jeszcze przed wakacjami planowaliśmy zorganizować spotkanie w Warszawie lub Katowicach. Przedmiotem spotkania miał być STATUT, CZŁONKOSTWO oraz KODEKS ETYKI.
Andrzej

Napisano: 02 sie 2014, 19:28

i na mieniu się skończyło
do powyżej

Napisano: 03 sie 2014, 0:26

Nic się nie skończyło, trwają nadal rozmowy i przygotowania do spotkania pracowników socjalnych, którzy są zainteresowani utworzeniem Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych.
Andrzej



  
Strona 4 z 5    [ Posty: 49 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x