dodatek pielęgnacyjny a pobyt w dps - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 01 cze 2022, 11:18

osoba przebywa w dps od 2015r., w kwietniu otrzymał prawo do emerytury oraz dodatek pielęgnacyjny z ZUS z tyt. niezdolności do samodzielnej egzystencji. ZUS informuje, że osobie przebywającej w dps nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, gdyż przebywa w instytucji zapewniającej całodobową opiekę. Czy jest to prawda?
w ustawie naszej mowa jest, że nie dodatek pielęgnacyjny osobom umieszczonym w dps przed 1 stycznia 2004r.
matek
Praktykant
Posty: 11
Od: 01 gru 2021, 12:44
Zajmuję się: ps


Napisano: 01 cze 2022, 11:41

Art. 75 ust. 4 ustawy o emer. i rent. ZUS
Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5484
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 01 cze 2022, 11:56

Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem wypłacanym na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, uznanej za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, jak również osobie, która ukończyła 75 lat. O dodatek nie mogą się ubiegać osoby przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywają poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Należy dodać, że do dnia wejścia w życie komentowanej ustawy przedmiotowe świadczenie nie należało się również pensjonariuszom domów pomocy społecznej. W pierwotnym brzmieniu ustawa przyznała mieszkańcom domów prawo do dodatku pielęgnacyjnego, nie dotyczyło to jednak osób skierowanych do placówek do końca 2003 r. Warto podkreślić, że decydujące znaczenie miała tu data wydania decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej, a nie data faktycznego umieszczenia w placówce. Zmiana ustawy rozszerzyła uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego na mieszkańców ponadgminnych placówek, skierowanych na starych zasadach, którzy przebywają poza domem pomocy przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Reasumując, omawiany dodatek przysługuje mieszkańcom domów pomocy społecznej skierowanym do placówek od 1.01.2004 r. oraz pensjonariuszom ponadgminnych domów skierowanym przed tą datą i przebywającym poza placówką więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.
hek
Starszy referent
Posty: 543
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 cze 2022, 17:39

This is verified legit source of my research. I`ve come here kindly just to find a way to boost my knowledge and give me such a credit. You know, when I started blogging, the only thing that came to my mind was how will I be like you guys. I kept digging and continued what I've found and I saw the word Backlinks. It should be helpful, and vice versa, and it should be relevant and meaningful to yours. Do you have any suggestions? Might want look on ours: 온라인카지노슬롯
piercewelsh
Stażysta
Posty: 103
Od: 17 lut 2022, 15:04
Zajmuję się: Humble


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x