dodatek wychowawczy przejmuje ZUS?

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 17 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 19 lis 2021, 12:03

Czyli rzecz ujmując, jeżeli wniosek wpłynął nam przed 31.12.2021 r. np. świadczenie przyznane jest od 01.01.2021 do 31.12.2021 to w styczniu zawiadomienie z urzędu, decyzja do 31.05.2022 r. i wypłacamy do tego terminu? A w przypadku nowej rodziny od stycznia 2022 r. odsyłamy do ZUS w celu złożenia tam wniosku i ustaleniu prawa do świadczenia?
administracja92
Praktykant
Posty: 33
Od: 22 maja 2018, 14:05
Zajmuję się: 500+, kierowanie dzieci do placówek, świadczenie dla posiadaczy Karty Polaka, windykacja, cudzoziemcy, repatrianci


Napisano: 23 lis 2021, 15:41

Ale co z sytuacjami kiedy rodzinom kończy się decyzja przyznająca 500+ w lutym lub w marcu? Bo nadal nie znalazłam rozwiązania. Art. 17 odnosi się do sytuacji kiedy rodzina złożyła wniosek przed dniem w życie niniejszej ustawy czyli do dnia 31.12.2021 r. Rodziny, które istnieją już kilka lat w zasadzie nie składają co roku wniosku, tylko jeśli nie zmieniła się u nich sytuacja i dziecko nadal u nich przebywa wydajemy decyzję z urzędu. Na podstawie jakich artykułów mam przyznać 500+ rodzinom w lutym 2022 lub w marcu 2022? W naszej ustawie już nie będzie umocowania. Czyli mamy poinformować rodziny, że od lutego mają czekać do czerwca żeby móc złożyć wniosek w ZUSie? Czy ja czegoś nie rozumiem...?:)
delawi
Praktykant
Posty: 18
Od: 23 lip 2018, 9:52
Zajmuję się: zajmuję się wypłacaniem świadczeń w pieczy zastępczej

Napisano: 24 lis 2021, 9:39

Tak ja to zrozumiałem, że w art. 17 ust. 1 nowelizacji chodzi o wnioski złożone (ja to nazywam "pierwotne") po których po raz pierwszy przyznano świadczenie. I my zawsze wydawaliśmy decyzje na ten wniosek z tym, że po roku gdy nie było zmian, z urzędu przedłużana była decyzja o kolejny rok. Obecnie w przypadku upłynięcia terminu przyznania świadczenia przed 01.06.2022 r. należy wydać nową decyzję z urzędu z terminem obowiązywania do 31.05.2022 r. powołując się właśnie na art. 17 ust. 1 gdyż "...stosuje się przepisy dotychczasowe."
Czekam na opinie i ewentualne uwagi. No i przydałyby się jakieś wytyczne z ministerstwa.
ZiBi28
Praktykant
Posty: 3
Od: 24 lis 2021, 9:23
Zajmuję się: Sprawy pieczy zastepczej.

Napisano: 25 lis 2021, 9:37

wydaje się, że decyzje wystawione np. w grudniu 2021 r. powinny byś wydane na 12 m-cy. Ustawa w większości wchodzi w życie 1 stycznia, więc termin wydania decyzji do końca maja, to chyba nie jest właściwy
izaaa
Praktykant
Posty: 8
Od: 11 lut 2019, 14:53
Zajmuję się: pcpr

Napisano: 25 lis 2021, 11:23

izaaa pisze:
25 lis 2021, 9:37
wydaje się, że decyzje wystawione np. w grudniu 2021 r. powinny byś wydane na 12 m-cy. Ustawa w większości wchodzi w życie 1 stycznia, więc termin wydania decyzji do końca maja, to chyba nie jest właściwy
Oczywiście w przypadku decyzji wydawanych w 2021 r. obowiązuje 12-miesięczny termin ich obowiązywania. Prawdopodobnie w przypadku decyzji wydawanych już w 2022 r. na wnioski złożone przed 01.01.2022 r. też trzeba chyba dawać termin 12 miesięcy (jako że wydawanych na starych zasadach), a dopiero później uchylać (stwierdzać nieważność?) w oparciu o art. 18 ust. 1 nowelizacji.
ZiBi28
Praktykant
Posty: 3
Od: 24 lis 2021, 9:23
Zajmuję się: Sprawy pieczy zastepczej.

Napisano: 25 lis 2021, 12:46

ZiBi28 pisze:
25 lis 2021, 11:23
izaaa pisze:
25 lis 2021, 9:37
wydaje się, że decyzje wystawione np. w grudniu 2021 r. powinny byś wydane na 12 m-cy. Ustawa w większości wchodzi w życie 1 stycznia, więc termin wydania decyzji do końca maja, to chyba nie jest właściwy
Oczywiście w przypadku decyzji wydawanych w 2021 r. obowiązuje 12-miesięczny termin ich obowiązywania. Prawdopodobnie w przypadku decyzji wydawanych już w 2022 r. na wnioski złożone przed 01.01.2022 r. też trzeba chyba dawać termin 12 miesięcy (jako że wydawanych na starych zasadach), a dopiero później uchylać (stwierdzać nieważność?) w oparciu o art. 18 ust. 1 nowelizacji.
A to nie jest tak, że jeśli mamy przepis art. 18 ust. 1 to decyzje wygasają z mocy prawa? ( po to właśnie jest obowiązek informowania stron o utracie prawa do świadczenia i ubiegania się o nie w ZUS? (art. 18 ust. 2 pkt 2)

dlatego też wydaje mi się że przedłużanie decyzji, które kończą się np. w marcu 2022 r.powinno być do 31.05.2022 r. a jako podstawa prawna art. 18 ust. 1 - bo tak wydamy decyzje na 12 miesięcy mając świadomość i wiedzę że od 1 czerwca 2022 r. prawo to wygasa? tu chodzi też o kwestię np. angażowania środków finansowych na realizację danej decyzji, byłoby to sporym zamieszaniem.
Anaya
Praktykant
Posty: 33
Od: 16 mar 2017, 11:28
Zajmuję się: Świadczenia na dzieci umieszczone w pieczy

Napisano: 25 lis 2021, 13:46

Taki pogląd wydaje się logiczny i jestem za jego realizacją.Tylko czy prawnicy podzielają ten pogląd? To jest pytanie do radców prawnych. Niech zajmą stanowisko.
ZiBi28
Praktykant
Posty: 3
Od: 24 lis 2021, 9:23
Zajmuję się: Sprawy pieczy zastepczej.


  
Strona 2 z 2    [ Posty: 17 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x