w 2014 roku w sobotę przypada dzień wolny od pracy 3 maja i 1 listopada i związku z tym pracodawca wyznacza dwa dodatkowe dni za te święta, czy te dni muszą się mieścić w okresie rozliczeniowym czy wszystko jedno kiedy ustalimy te dodatkowe dni wolne?
nie ma dni wolnych za święta wypadające w dni wolne czyli w sobotę czy niedzielę bo w zamian za to mamy wolny 06.01. czyli trzech króli,tak wyszło z góry.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy (najczęściej jest to sobota) pracownikowi przysługuje inny dzień wolny.
Obowiązek oddawania pracownikom wolnego za święto przypadające w dzień wolny inny niż niedziela uchylono po wprowadzeniu w 2011 r. święta Trzech Króli, jednak NSZZ \"Solidarność\" zaskarżył ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał zgodził się, że nowe zasady naruszają konstytucyjną zasadę równości, ponieważ bezpodstawnie różnicującą liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom.
W 2014 r. dwa dni ustawowo wolne od pracy - Święto Narodowe Trzeciego Maja i Wszystkich Świętych - przypadają w sobotę. Pracodawca, u którego dniem wolnym jest właśnie sobota, będzie musiał za te święta wyznaczyć dodatkowe dni wolne.
Pracodawca nie musi udzielać dnia wolnego, gdy święto wypada w niedzielę. Dzień wolny za święto wypadające w dzień wolny od pracy nie przysługuje pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim.