DPS- odwołanie od decyzji dot. odpłatności

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 14 wrz 2021, 7:46

Witam,
Zwracam się z prośbą o Państwa opinie czy warto składać odwołanie od decyzji GOPS w sprawie naliczenia odpłatności mieszkańcowi?
Mieszkaniec został przyjęty do DPS dnia 06. 08. 2021. Pan posiada prawo de renty socjalnej od marca 2021. Świadczenie zostało wypłacone jednorazowo w lipcu wraz z lipcową rentą. GOPS zgodnie z art. 8 ust. 12 u. p. s. wliczył tą kwotę do dochodu przez okres, za który to świadczenie było należne czyli za 4 miesiące licząc od momentu złożenia wniosku o pomoc czyli od sierpnia. Zatem większy dochód to większa odpłatność za miesiące sierpień, wrzesień październik. Czy zasadne jest zwiększenie odpłatności w tym przypadku?
Emilka123
Praktykant
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, 7:24
Zajmuję się: Pracownik socjalny DPS


Napisano: 14 wrz 2021, 8:06

Są wyroki sądów, gdzie rozliczany dochód z wyrównania jest do przodu. Np. wyrok z dnia 24 sierpnia 2017 r. IV SA/Gl 104/17.
gdy osoba czy rodzina uzyskuje jednorazowy dochód, który był jej należny w okresie wcześniejszym. Z punktu widzenia istoty tej regulacji jest obojętne czy w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie wypłacone po upływie jakiegoś czasu, czy też o wypłacone z mocą wsteczną świadczenie emerytalno-rentowe, czy też jakiekolwiek inne świadczenie periodyczne wypłacone po upływie okresu, za który powinno być wypłacone. Zatem chodzi o sytuację, kiedy po upływie okresu, za który dany dochód przysługiwał, został on następnie wypłacony w formie jednorazowego dochodu. W dalszej części tego przepisu stanowi się, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód. Takie brzmienie przywołanego przepisu skłania do uznania, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby czy rodziny ubiegającej się o świadczenie przez okres. Zatem w przepisie tym kluczową rolę odgrywa słowo "przez", ponieważ ono wskazuje nam na okres, za który osoba czy rodzina uzyskała jednorazowy dochód i w jaki sposób dochód ten ma być uwzględniany w dochodzie osoby czy rodziny. Słowo "przez" wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca nie miał na myśli okresu, za który dany dochód przysługiwał, lecz jedynie odpowiednie wskazanie, że ten jednorazowy dochód musi być uwzględniany przez taki sam okres, czyli skoro przysługiwał za cztery miesiące to musi być uwzględniany przez cztery miesiące po jego otrzymaniu, gdyby przysługiwał za okres 12 miesięcy musi być uwzględniany przez okres 12 miesięcy.
Warto jednak się odwołać, bo orzecznictwo nie jest jednolite w tej kwestii. Wystarczy poprzeglądać podobne tematy na forum. Trochę ich było.
hek
Referent
Posty: 253
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 wrz 2021, 9:21

Warto zawsze się odwoływać, tym bardziej, że nic nie kosztuje. Nie trzeba nawet się szczególnie wysilać i formułować zarzutów, wystarczy, że z treści odwołania wynika, że jest się niezadowolonym. Stąd też można po prostu napisać, co na sercu leży i wesprzeć się jednym orzeczeniem z tego forum (nawet tym, które przytoczył Kolega post wyżej - bardzo dobre orzeczenie). Do tego można napisać, że decyzja ma charakter konstytutywny i działa na przyszłość, więc nie powinna mieć skutków "wstecz". :)

A jak SKO oddali to zawsze przysługuje skarga do WSA. Za tę się nie płaci, gdyż jest zwolniona z opłaty jako skarga z zakresu pomocy społecznej - art. 239 PPSA. :)
lexsocialis
Praktykant
Posty: 26
Od: 30 wrz 2020, 19:35
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 wrz 2021, 9:43

Akurat ten mój wyrok jest podparciem dla organu, że wyliczył do przodu wyrównanie. Tak zrozumiałem problem Emilki, że rozliczono wyrównanie renty w równych częściach na przyszłe miesiące.

Jednak jest mnóstwo innych wyroków. Wystarczy poszukać na forum podobne zagadnienia. I tak jak było pisane wyżej, warto odwołać się.
hek
Referent
Posty: 253
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 wrz 2021, 13:57

Dziękuję za pomoc :)
Emilka123
Praktykant
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, 7:24
Zajmuję się: Pracownik socjalny DPS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x