DPS-postępowanie- zwolnienie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 11 mar 2021, 12:22

Witam.
Pan został umieszczony w dps, przyszły wywiady z innej gminy.
Synowie- młode osoby, samotnie gospodarujące, studenci, pracujący i przekraczający dochód o 300% (niestety). Po otrzymaniu wywiadów przysłali do nas wnioski o całkowite zwolnienie z odpłatności. Na chwilę obecną nie wyrażają zgody na podpisanie umowy.
Z ojcem nie mieszkają od wielu lat, miał zasądzone alimenty, nie płacił nigdy.
Kierownik Ops nie wyraża zgody na całkowite zwolnienie.
Proszę o pomoc, jak dalej z tego wybrnąć.
czy zabiegać o podpisanie umowy?
czy muszę wydać decyzję odmowną co do całkowitego zwolnienia?
Czy można zwolnić częściowo?
czy muszę wydać decyzję o pełnej odpłatności?
Łucka
Praktykant
Posty: 48
Od: 20 mar 2018, 11:11
Zajmuję się: kdr


Napisano: 11 mar 2021, 13:15

Dzień dobry
Nie jestem pracownikiem socjalnym – przerabiałem temat z drugiej strony. Jeśli chodzi o zaburzone relacje rodzinne i zwolnienie w trybie art. 64 to istnieje bardzo dużo:
- orzeczeń sądów administracyjnych
- stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
- stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
- stanowisko Federacji Socjalnych
I inne – dotyczące możliwości zwolnienia z opłat. Jest to oczywiście zgodne z prawem i się zdarza. Jednak zdarza się też jak w reportażu poniżej:

https://interwencja.polsatnews.pl/repor ... ecinstwie/

Oczywiście, OPS może odmówić zwolnienia – jeśli szczegółowo przeanalizuje sytuację etc i dojdzie do wniosku, że zwolnienie się nie należy. Tutaj nie znam sytuacji i trudno wyrokować – czy nie mieszkają z ojcem odkąd mają po 17 lat, a wcześniej było ok.? Czy raczej jest to stara i dawna historia typu „tatuś wyrodny, zostawił 5-letnie dzieci i zniknął”?

Rozumiem z postu, że Pani jest bardziej po stronie ofiar, a kierownik po stronie budżetu gminy. Warto tym studentom dać do ręki narzędzie obrony – niech chociaż zajrzą na to forum i zobaczą linki do orzeczeń i opinii. To są linki do innych wpisów, gdzie są fragmenty orzeczeń i opinii:

zwolnienie-z-oplaty-dps-za-pobyt-ojca-p ... -207271148
odplatnosc-za-pobyt-ojca-w-dps-207270523
zwolnienie-z-oplat-za-dps-prosba-o-pomoc-207282974
problem-zwolnien-z-oplat-za-dps-207283093
decyzja-o-zwolnieniu-z-odplatnosci-za-p ... -207262429

To nie jest kompletne, orzeczeń jest więcej.

Jeśli dobrze napiszą wniosek o zwolnienie – to nie będzie łatwo odrzucić merytorycznie. Oczywiście, można po prostu zlekceważyć całą argumentację, wydać decyzję „z buta” (widziałem takie) licząc na to, że się nie zorientują i nie odwołają, ale to na krótką metę zadziała. Nie mają nic do stracenia – i będą się bronić, także w mediach.

Jeśli udałoby się jakiś wariant typu „zgniły kompromis” – oni podpisują umowę i płacą jakąś niewielką kwotę, ale Państwo dajecie im spokój – to może to jest rozwiązanie. Jest to oczywiście śliskie moralnie, bo to jest tak jak „płacenie za ochronę – dajesz trochę i żyjesz sobie”, ale lepsze to niż ściganie tych ludzi. Przy czym, nie znając sytuacji (tzn. jaki jest poziom patologii tej sytuacji rodzinnej) trudno wyrokować jak tak naprawdę powinno być.

Moim zdaniem zwolnienie częściowe jest też możliwe. Jeśli Pani wyda decyzję o pełnej odpłatności, to oczywiście – zgodnie z kpa – musi Pani szczegółowo i wnikliwie przeanalizować sytuację strony i wykazać, że zwolnienie się nie należy. Nie wystarczy zdanie typu „organ nie znalazł podstawy dla udzielenia zwolnienia”.
Pozdrawiam
obserwator
Stażysta
Posty: 183
Od: 03 cze 2018, 21:36
Zajmuję się: nauka



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x