w art. 28:
a) w ust. 1 część wspólna otrzymuje brzmienie:
„– po należnościach określonych w art. 1025 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada
1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, a (...)”,
b) w ust. 2 część wspólna otrzymuje brzmienie:
„– po należnościach określonych w art. 1025 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada
1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, (...).”;
A co z KU będą je egzekwować komornicy? Według noweli najpierw KU, następnie odsetki i na końcu należność główna.jeżeli dobrze rozumiem, będzie to skutkować koniecznością rozliczania wyegzekwowanych kwot w pierwszej kolejności na odsetki a dopiero na końcu na należność główną. W praktyce oznaczać to będzie prawie całkowite pozbawienie gmin dochodów z tego tytułu! Co o tym sądzicie?
BDMB pisze:Jeżeli przyjmiemy interpretację, że obowiązek powstaje z zaistnieniem zdarzenia jakim jest wypłata świadczenia i termin spełnienia świadczenia przypada w trym samym dniu to i tak przed przystąpieniem do egzekucji należałoby zgodnie z § 3 wydać decyzję określającą wysokość zobowiązania dłużnika.
w art. 27:
a) uchyla się ust. 2,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego z tytułu świadczeń
wypłaconych z funduszu alimentacyjnego podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami
w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń
alimentacyjnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.”,
Moim zdaniem nie trzeba wystawiać żadnych decyzji określających wysokość zobowiązania, starczy decyzja o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.i) po ust. 8 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:
„8a. Egzekucja należności, o których mowa w ust. 3, jest prowadzona na
podstawie decyzji, o której mowa w ust. 8 pkt 1, bez konieczności zaopatrywania
jej w klauzulę wykonalności.”,
Wypłacone = obowiązek zwrotu + to z noweli o decyzji na podstawie której komornik egzekwuje już nie tylko alimenty ale też i FA. Mnie zastanawia co z KU. Egzekucji w administracji już nie będzie a KU zostają.Art. 27. 1. Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami.
1a. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dnia spłaty.
Decyzja o przyznaniu funduszu alimentacyjnego będzie podstawą dla komornika do egzekwowania FA.BDMB pisze:Dla tego, żeby można było ściągać należność przypadającą od dłużnika alimentacyjnego wg 8a musi wpierw powstać zobowiązanie którego dłużnik nie zapłacił w terminie.
Fundusz alimentacyjny za chwilę będzie egzekwowany podobnie jak zaliczka alimentacyjna na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych a nie ustawy o finansach publicznych/Ordynacji podatkowej/egzekucji w administracji."Ustawa nie reguluje spraw momentu powstania zobowiązania i terminu jego zapłaty ."