Duże wyrówanie z ZUS a odpłatność w DPS - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 27 cze 2022, 9:43

Mieszkanka DPS dostała w czerwcu emeryturę wraz dużżżżym wyrównaniem od stycznia 2020 r. moje pytanie jak to rozliczyć???? myślę, że zastosować art.8 ust 12. W przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód i rozliczyć ten dochód do przodu ??Baaaaardzo proszę nich mi ktoś coś doradzi? :(
elinka85
Referent
Posty: 272
Od: 22 sie 2019, 14:23
Zajmuję się: ps


Napisano: 27 cze 2022, 10:02

Dokładnie. My tak właśnie zrobiliśmy w przypadku jak mieszkaniec otrzymał duże wyrównanie świadczenia uzupełniającego (ok. 12 tys. zł).
panna migotka
Referent
Posty: 302
Od: 04 sty 2017, 12:55
Zajmuję się: Pomoc społeczna

Napisano: 27 cze 2022, 10:19

Nie widzę powodu do takich rozliczeń.
Jest to wyrównanie za dany okres - więc wygląda na to, że "...dolicza się go do dochodu za minione miesiące. Ośrodek pomocy społecznej nie ma jednak możliwości żądania zwrotu wypłaconych za ten sam okres zasiłków"
Myślę, że w tym przypadku podobnie jak z zasiłkami należy postąpić z opłatą za DPS tzn. zostawić bez zmian.

https://www.gov.pl/web/rodzina/dochod-jednorazowy
Xman
Starszy referent
Posty: 633
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 27 cze 2022, 10:22

Rozlicza się, rozlicza się zgodnie z orzecznictwem.
hek
Referent
Posty: 362
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 27 cze 2022, 10:26

panna migotka pisze:
27 cze 2022, 10:02
Dokładnie. My tak właśnie zrobiliśmy w przypadku jak mieszkaniec otrzymał duże wyrównanie świadczenia uzupełniającego (ok. 12 tys. zł).
czyli rozliczyć ten dochód do przodu??? dobrze rozumiem????
elinka85
Referent
Posty: 272
Od: 22 sie 2019, 14:23
Zajmuję się: ps

Napisano: 27 cze 2022, 13:34

Owszem rozliczyć – ale „do tyłu” ;) To znaczy za miesiące, za które wyrównanie przysługiwało - nie doliczać niczego do przodu! Kilka cytatów z piśmiennictwa w tej sprawie:

"(...) dochód wypłacony po upływie okresu, którego ten dochód dotyczy, dolicza się do dochodu za minione miesiące". (Tak: Iwona Sierpowska, „Ustawa o pomocy społecznej - Komentarz”, uwagi do art. 8 ust. 12, wyd. 3, LEX Wolters Kluwer business, Warszawa 2014 r., str. 106).

„W razie wypłacenia jednorazowo zaległych, a należnych świadczeń, ta jednorazowa wypłata powiększy w odpowiedniej części dochód za każdy z tych miesięcy z osobna. Dochód wypłacony po upływie okresu, którego dotyczy, dolicza się do dochodu za minione miesiące. Kwotę tego dochodu należy więc uwzględnić w odpowiednich częściach w dochodzie rodziny w miesiącach, za które świadczenie zostało przyznane”. (Tak: Tomasz Krajewski, [w:] „Ustawa o pomocy społecznej Komentarz” uwagi do art. 8 ust. 12, praca zbiorowa, Wyd. C.H.Beck, Warszawa 2019 r., str. 43-44).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1324
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS oraz wszelkimi innymi - nawet niedorzecznymi - poleceniami pracodawcy
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 27 cze 2022, 15:14

Ok. tylko jak to techniczne zrobić mam na decyzji z ZUS informację że wyrównanie za okres 1 stycznia do 31 maja wypłacone zostanie wraz ze świadczeniem za czerwiec w łącznej wysokości 25000,00 zł. Mam z tego wyciągnąć średnią?? nie mam konkretnych kwot. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że pani pobierała zasiłek stały (którego zus jeszcze nie oddał) i żeby było jeszcze śmieszniej teraz dostała drugą decyzję o przeliczeniu emerytury i ma następne wyrównanie, które nastąpi w lipcu...
elinka85
Referent
Posty: 272
Od: 22 sie 2019, 14:23
Zajmuję się: ps

Napisano: 27 cze 2022, 15:37

IV SA/Gl 104/17, - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach
LEX nr 2358486 - wyrok z dnia 24 sierpnia 2017 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia (...

TEZA | aktualna

Przepis art. 8 ust. 12 u.p.s. odnosi się do sytuacji, gdy osoba czy rodzina uzyskuje jednorazowy dochód, który był jej należny w okresie wcześniejszym. Z punktu widzenia istoty tej regulacji jest obojętne czy w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie wypłacone po upływie jakiegoś czasu, czy też o wypłacone z mocą wsteczną świadczenie emerytalno-rentowe, czy też jakiekolwiek inne świadczenie periodyczne wypłacone po upływie okresu, za który powinno być wypłacone. Zatem chodzi o sytuację, kiedy po upływie okresu, za który dany dochód przysługiwał, został on następnie wypłacony w formie jednorazowego dochodu. W dalszej części tego przepisu stanowi się, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód. Takie brzmienie przywołanego przepisu skłania do uznania, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby czy rodziny ubiegającej się o świadczenie przez okres. Zatem w przepisie tym kluczową rolę odgrywa słowo "przez", ponieważ ono wskazuje nam na okres, za który osoba czy rodzina uzyskała jednorazowy dochód i w jaki sposób dochód ten ma być uwzględniany w dochodzie osoby czy rodziny. Słowo "przez" wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca nie miał na myśli okresu, za który dany dochód przysługiwał, lecz jedynie odpowiednie wskazanie, że ten jednorazowy dochód musi być uwzględniany przez taki sam okres, czyli skoro przysługiwał za cztery miesiące to musi być uwzględniany przez cztery miesiące po jego otrzymaniu, gdyby przysługiwał za okres 12 miesięcy musi być uwzględniany przez okres 12 miesięcy.
elinka85
Referent
Posty: 272
Od: 22 sie 2019, 14:23
Zajmuję się: ps

Napisano: 28 cze 2022, 8:12

No i doszliśmy do największego dramatu osoby dociekliwej – jeszcze więcej dylematów ;) To dobrze, że nie poprzestajesz na prostych odpowiedziach i drążysz dalej. Owszem, jak w wielu sprawach z pomocy społecznej, tak i tu panuje dwugłos. Są więc orzeczenia prezentujące stanowisko odrębne - zwłaszcza właśnie w WSA w Gliwicach (też np. w Wyroku z dnia 28.06.2016 r., sygn. akt: IV SA/Gl 45/16, publ. CBOSA). Trzeba jednak wiedzieć, że jest stanowisko mniejszościowe. Co do zasady dochód jednorazowy za dany okres rozlicza się za miesiące, za które przysługiwał – zatem wstecz. Jest to reguła akceptowana przez doktrynę i większość orzecznictwa – zwłaszcza NSA, również przez Ministerstwo – jak już wskazał wyżej Xman. Podrzucę jeszcze kilka cytatów, żeby nie być gołosłownym:

„Z kolei w art. 8 ust. 12 u.p.s. mowa jest o "uzyskaniu jednorazowo dochodu należnego za dany okres". (...) W omawianym przypadku uzyskanego dochodu nie rozlicza się przy tym na 12 miesięcy, lecz na okres, za który dochód wypłacono. Oznacza to, że dochód wypłacony po upływie okresu, którego dotyczył, dolicza się do dochodu za minione miesiące”. (Tak: Wyrok NSA z dnia 30.07.2015 r., sygn. akt: I OSK 1050/15, publ.: CBOSA).

„Organ w pierwszej kolejności musi ustalić, czy ma do czynienia z dochodem jednorazowym. Jeżeli tak, to rozlicza go w tym okresie, zwykle wstecz. Zasady rozliczania dochodu wstecz [dot. art. 8 ust. 12 i w przód [dot. art. 8 ust. 11 są dość powszechnie akceptowane w orzecznictwie, niemniej można się spotkać również z stanowiskiem odmiennym”. (Tak: Iwona Sierpowska, „Ustawa o pomocy społecznej - Komentarz”, uwagi do art. 8 [ust. 12], wyd. 4, LEX Wolters Kluwer business, Warszawa 2017 r., str. 98).

Zatem w Twoim przypadku do wyliczenia odpłatności za DPS, należy po prostu przyjąć kwotę emerytury za miesiąc poprzedzający. Jeżeli nie da się wyodrębnić tej kwoty, to podzielić całość na 6 miesięcy. Następnie po otrzymaniu kolejnego wyrównania lipcowego - znowu przeliczyć odpłatność w sierpniu. To tak po mojemu ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1324
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS oraz wszelkimi innymi - nawet niedorzecznymi - poleceniami pracodawcy
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 28 cze 2022, 8:54

Jeśli dobrze rozumiem - za poprzednie miesiące (I-V) nie byłoby żadnych zmian, prawda?
Takie działanie spełniałoby zalecenia Ministerstwa że taki dochód "...dolicza się do dochodu za minione miesiące. Ośrodek pomocy społecznej nie ma jednak możliwości żądania zwrotu wypłaconych za ten sam okres zasiłków"
A więc I - V bez możliwości zmian a VI wyliczony na podstawie dochodu z V - w którym to część wyrównania przypadająca za V będzie wzięta do obliczeń.
Czy tak to powinno wyglądać?
Xman
Starszy referent
Posty: 633
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x