dzierżawa gospodarstwa rolnego

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 24 cze 2021, 13:18

Witam. Może ktoś podzieli się swoją opinią.
Rodzina ma gospodarstwo rolne, które jest wydzierżawione.
Z tytułu dzierżawy uzyskuje czynsz dzierżawny w wysokości 200 kg żyta z 1 ha fizycznego.
No i teraz pytanie brzmi jaką stawkę za żyto przyjąć, według GUS czy stawkę obowiązującą na terenie gminy wynikającą z Uchwały w/s podatku?
copacabana3
Praktykant
Posty: 11
Od: 27 cze 2017, 12:45
Zajmuję się: PS


Napisano: 24 cze 2021, 14:37

Moim zdaniem przyjmujecie dochód zgodnie z art. 8 ust. 10 czyli ha przeliczeniowe gospodarstwa. Nie ma znaczenia jaki jest czynsz dzierżawny. Ustawodawca zawarł uśrednioną stawkę dla wszystkich.
Ostatnio miałam utrzymaną decyzję przez SKO, kiedy odmówiono przyznania zasiłku stałego na podstawie ha przeliczeniowych, chociaż czynsz dzierżawny wynosił 300 zł rocznie. Nie ma znaczenia jak wykorzystuje się areał, tylko własność gruntów.
Czytałam o tym trochę i tak mówią wyroki NSA.
Nena75
Praktykant
Posty: 29
Od: 14 mar 2017, 8:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 24 cze 2021, 14:38

Oczywiście art. 8 ust. 9
Sorry
Nena75
Praktykant
Posty: 29
Od: 14 mar 2017, 8:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 25 cze 2021, 13:25

Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych, z których wynika, że analiza art. 8 ust. 9 u.p.s. prowadzi do wniosku, iż określa on tzw. ryczałtowy tryb ustalania dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego. Dochód ten jest wyliczany jako wartość dochodu odpowiadająca powierzchni gospodarstwa z uwzględnieniem ha przeliczeniowych i kwoty dochodu ustalonej dla 1 ha przeliczeniowego, niezależnie od faktycznej dochodowości konkretnego gospodarstwa. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie przewidują jakichkolwiek wyjątków od przyjętej zasady wyliczenia dochodu z gospodarstwa rolnego. Kwestia ta była przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego, który nie dopatrzył się jej niekonstytucyjności (por. wyrok TK z dnia 6 maja 2008 r., K 18/2005, OTK-A 2008/4/56, poz. 56). Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wyroku, przyjęcie w art. 8 ust. 9 u.p.s. 1 hektara przeliczeniowego w oparciu o apriorycznie określoną wysokość dla określania dochodu z działalności rolniczej nie prowadzi do zróżnicowania sytuacji grupy podmiotów podobnych. Wskazał również, że z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że z punktu widzenia powołanego przepisu bez znaczenia jest okoliczność, czy gospodarstwo rolne jest uprawiane, czy też nie i z jakiego powodu oraz czy rzeczywiście przynosi ono dochody (por. wyroki NSA z dnia 28 grudnia 2000 r., I SA 1406/00, Lex nr 793441; z dnia 19 stycznia 2006 r., I OSK 777/05; z dnia 7 grudnia 2009 r., I OSK 724/09; z dnia 17 lutego 2010 r., I OSK 1292/09; z dnia 21 października 2010 r., I OSK 928/10).
Ustawodawca przyjął bowiem domniemanie, że wskazany dochód z gospodarstwa rolnego ustalany jest niezależnie od tego, czy prowadzone jest przez właściciela, czy też posiadacza zależnego (np. dzierżawcę). W powołanych orzeczeniach podkreśla się przy tym, że to czy gospodarstwo rolne jest faktycznie prowadzone i jakie są ewentualne tego przeszkody (np. sytuacja osobista, stan zdrowia) nie ma wpływu na sposób obliczenia dochodu wynikający z art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej.
pawel.w
Referent
Posty: 429
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x