Napisano: 09 kwie 2018, 14:50
Nie szkodzi, skoro jest właścicielem, to liczyć do dochodu. Przykładowe wyroki sądów administracyjnych w identycznej sprawie:
"Zdaniem Sądu przedstawiona argumentacja w pełni odnosi się do unormowanej w art. 8 ust. 9 u.p.s. kwestii ryczałtowego określenia dochodu rolników ubiegających się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej.Ustalenie dochodu w oparciu o powyższy przepis powinno było nastąpić także w sytuacji skarżącego a dopóty dopóki pozostaje on właścicielem gospodarstwa rolnego, będąc tym samym rolnikiem przynajmniej potencjalnie mogącym prowadzić działalność rolniczą lub uzyskiwać dochody w wyniku np. wydzierżawienia gruntów rolnych, lub dopóki nie zaprzestanie działalności rolniczej (w rozumieniu art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników). W przedmiotowej sprawie nie ma zatem znaczenia fakt, iż wskutek wydzierżawienia skarżący nie ma możliwości osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Obowiązek zastosowania przepisu art. 8 ust. 9 u.p.s. nie został uchylony także w związku z faktem przekazania przez skarżącego posiadania gospodarstwa rolnego innej osobie, w drodze umowy dzierżawy. Wskutek tej umowy skarżący ani nie wyzbył się własności gospodarstwa rolnego, ani nie pozbawił się możliwości prowadzenia działalności rolniczej. Dokonał natomiast takiego wyboru, iż uznał, że nadal będzie rolnikiem (bo nie wyzbył się własności gospodarstwa), natomiast grunty gospodarstwa przekazał w posiadanie innej osobie nie uzyskując w zamian żadnego, możliwego do uzyskania świadczenia (np. czynsz dzierżawny, dożywocie, emerytura, renta)."
"Dla ustalenia dochodu na potrzeby postępowania w sprawie świadczeń z opieki społecznej bez znaczenia jest okoliczność, czy gospodarstwo rolne jest uprawiane, czy też nie i z jakiego powodu oraz czy rzeczywiście przynosi ono dochody. Decyduje wyłącznie tytuł własności oraz zakwalifikowanie gruntu jako rolny. Dochód ten wyliczany jako wartość dochodu odpowiadająca powierzchni gospodarstwa z uwzględnieniem ha przeliczeniowych i kwoty dochodu ustalonej dla 1 ha przeliczeniowego niezależnie od faktycznej dochodowości konkretnego gospodarstwa (por. wyroki NSA z dnia 25 maja 2009 roku, I OSK 724/09, nie publ. ; z dnia 28grudnia 2000 roku, I SA 1406/00, Lex Nr 793441; z dnia 19 stycznia 2006 roku, I OSK 777/05, Lex Nr 194414)."
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur