Napisano: 30 kwie 2016, 18:14
Nie ma podstawy prawnej do uchylenia decyzji o rozłożenie na raty należności dłużników alimentacyjnych z tytułu wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jeżeli zobowiązany do zapłaty nie uiścił w ustalonym terminie raty należności.
w przypadku bezskutecznego upływu terminu uiszczenia raty należności pieniężnej wierzyciel powinien zwrócić się go organu egzekucyjnego o podjęcie postępowania egzekucyjnego w zakresie nieuiszczonej raty należności. Podkreślić należy, że takie zachowanie wierzyciela nie jest jego uprawnieniem, ale obowiązkiem wynikających z uregulowanej w art. 6 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zasady obowiązku prowadzenia egzekucji, która nakłada na wierzyciela obowiązek podjęcia czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych w przypadku uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku.
W art. 16 § 1 Kodeks postępowania administracyjnego ustanawia zasadę trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych, zgodnie z którą ich uchylenie może nastąpić tylko w przepadkach przewidzianych w przepisach prawa, a więc w samym Kodeksie postępowania administracyjnego lub w ustawach szczególnych. Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie stanowią podstawy do uchylenia decyzji administracyjnej o rozłożeniu na raty należności pieniężnych jako ostatecznej decyzji administracyjnej, na podstawie której strona nabyła prawo, bez zgody strony.
żaden z przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie stanowi podstawy do uchylenia ostatecznej decyzji o rozłożeniu należności pieniężnej na raty z powodu nieuiszczenia raty w ustalonym terminie.
"Bądź dobrej myśli
bo po co być złej"
Stanisław Lem