Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej, jest wydzierżawione, wówczas do dochodu tej rodziny/osoby nie wlicza się kwoty, która wynikałaby z Ustawy o pomocy społecznej.
Kwoty tej w przypadku dzierżawy nie należy wliczać do dochodu rodzinom lub osobom indywidualnym.
Wliczyć natomiast należy kwotę, którą otrzymuje się z dzierżawy, chyba że strona złoży oświadczenie o wydzierżawieniu bezpłatnym.
Natomiast jeśli rodzina/osoba uprawia gospodarstwo rolne, które dzierżawi od innych osób, to jeśli pracownik o tym wie, bo strona sama mu to oświadczy, w takiej sytuacji wlicza się uzyskaną kwotę do dochodu strony, mnożąc liczbę hektarów przeliczeniowych. W tym przypadku dzierżawca nie posiada jednak aktu własności gruntów rolnych i nakazu płatniczego, który można sprawdzić w urzędzie gminy. Dlatego jeśli sam nie przyzna się do dzierżawy pola, trudno jest ustalić, czy je faktycznie ma czy nie.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
W przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że:
> z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. W 2014 r. było to 2506 zł, tj. 208,83 zł miesięcznie.
Do powierzchni gospodarstwa wlicza się również obszary rolne oddane w dzierżawę. Dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się w wówczas o zapłacony czynsz z tytułu takiej dzierżawy.
WAŻNE:
Prosimy pamiętać, że dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze należy sumować.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
w moim przypadku ojciec wydzierżawił ziemię dla syna w zamian za emeryturę czyli po obejrzeniu materiału rozumiem że w takim przypadku nie mogę mu odliczyć tej dzierżawy?bo gdyby wydzierżawił osobie niespokrewnionej to wtedy mogłabym odliczyć?