inwentaryzacja obcych środków trwałych

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 gru 2019, 13:55

Jeżeli mam teren strzeżony i posiadam obce środki trwałe to czy mogę je inwentaryzować co cztery lata czy muszę co rocznie?

Dziękuje za podpowiedzi.
Nowa_21
Praktykant
Posty: 23
Od: 16 mar 2019, 0:15
Zajmuję się: Księgowa


Napisano: 03 gru 2019, 13:51

czy nikt sie niespotkał z taką sytuacją?
proszę o podpowiedzi.
Nowa_21
Praktykant
Posty: 23
Od: 16 mar 2019, 0:15
Zajmuję się: Księgowa

Napisano: 03 gru 2019, 14:59

Według mnie raz na rok, gdyż obcy środek trwały nie nie podlega pod 26.3.3
D3C
Praktykant
Posty: 43
Od: 21 kwie 2017, 12:45
Zajmuję się: ...

Napisano: 03 gru 2019, 15:41

Moim zdaniem możesz co 4 lata, uważam że art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości tego nie wyklucza (nie jest poruszana kwestia obcych środków trwałych). Inna sprawa, że jeśli masz np. sprzęty użyczone, to pewnie w umowie użyczenia masz wytyczne odnośnie inwentaryzacji i przekazywania informacji o jej wynikach. Wtedy niestety bierzesz pod uwagę umowę i do niej się stosujesz, nie wystarczy raz na 4 lata.
Paulinka z GOPSu
Referent
Posty: 383
Od: 24 paź 2017, 14:38
Zajmuję się: Księgowość

Napisano: 03 gru 2019, 15:56

No a jak to ugryźć jak w umowie mam wpisane co rok a w instrukcji inwentaryzacyjnej co 4 lata i niemam akurta w tym roku do przeprowadzenia w jednostce. Czy też trzeba powoływać komisję specjalnie do przeprowadzenia inwentaryzacji obcych środków trwałych?
A co z innymi obcymi środkami co w umowie użyczenia niema podanej daty że co roku należy spisywać? Czy można powołać komisję tylko na jeden obcy środek?
Nowa_21
Praktykant
Posty: 23
Od: 16 mar 2019, 0:15
Zajmuję się: Księgowa

Napisano: 04 gru 2019, 8:49

Zdaniem naszego prawnika można, nawet trzeba:) Cała dokumentacja powstaje jak do "normalnej" inwentaryzacji, tj. powołanie Komisji, Przewodniczącego, zarządzenie Kierownika itd., ale nie dla wszystkich środków trwałych tylko dla np. "inwentaryzacji sprzętu użyczonego przez PFRON".

Widzę, że mamy podobną sytuację bo tak jak i Ty mam obce ŚT, z których pewne muszę inwentaryzować co roku, a co do innych nie mam takich zapisów w umowach. Te, które nie mają wymogu przesyłania corocznie inwentaryzacji, spisujemy co 4 lata. Przy czym MRPiPS życzy sobie potwierdzać ich stan za pośrednictwem CAS, więc grzecznie to wypełniamy i moim zdaniem wystarcza (np. terminal mobilny czy sprzęt z KDR).
Paulinka z GOPSu
Referent
Posty: 383
Od: 24 paź 2017, 14:38
Zajmuję się: Księgowość


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny