Klient przedstawił:
UMOWĘ O PRACĘ - BYŁ ZATRUDNIONY OD 23.02.2015 DO 22.06.2015 R.oraz
DRUGĄ UMOWĘ O PRACĘ - JEST ZATRUDNIONY OD 23.06.2015 DO 22.06.2017 R.
jAK OBLICZYĆ MU DOCHÓD, POMÓŻCIE BARDZO WAS PROSZĘ.
jeśli nowa umowa jest u tego samego pracodawcy i klient nie miałby świadectwa pracy za okres pierwszej umowy to u nas potraktowalibyśmy to jako kontynuację i wzięlibyśmy zaświadczenie o dochodach za marzec 2015
Te różnice to kwestia interpretacji art. 4a i 4b. Na tym forum i w praktyce występują dwie szkoły liczenia dochodu. My bierzemy zawsze aktualny dochód ze względu na wyrażny zapis w ww. art. tego dochodu (czyli dochodu, którego już nie ma) oraz ze względu na to, że każda nowa umowa to nowy stosunek pracy, czyli nowy dochód. Nie ma też żadnego zapisu - ani w ustawie, ani w rozporządzeniu - o wymaganiu świadectwa pracy.
Powiem więcej, mieliśmy nawet interwencję UW w tej sprawie i pozostawiono nam to do własnego uznania, jeśli taka jest nasza interpretacja.
Będę więc się przy tym upierał, chociaż wiem, że wiele jednostek bierze pod uwagę ciągłość zatrudnienia i nie utraca i nie uzyskuje.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus