jak rozpisujecie podatek z US?

  
Strona 3 z 5    [ Posty: 47 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 20 cze 2017, 13:14

Miałem kilka przypadków że miałem zaświadczenia z urzędów skarbowych gdzie był rozdzielony podatek i weryfikację elektroniczną ze wspólnym podatkiem po wpisaniu wartości do exela , którego tu zamieściłem szablon wyliczał identycznie co do grosza proporcje jak były kwoty podatku wpisane na zaświadczeniach.
adrianwarss
Stażysta
Posty: 160
Od: 02 maja 2017, 12:37
Zajmuję się: niczym


Napisano: 20 cze 2017, 14:48

Bo US też robi "źle". Oni mają to gdzieś, dzielą NAM byle było, im to do szczęścia potrzebne nie jest.
Podobnie pisze teraz ministerstwo w komunikacie, że "podobnie jak US" należy dzielić podatek proporcjonalnie do dochodu. Dopisuje, że należy tak robić. Pytanie czy ktoś przewidział w ogóle, że tu jest pewne ale...
kalkulator
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 209
Od: 31 maja 2017, 10:07
Zajmuję się: głównie ZUS, ŚP/SZO/ZDO;
ponadto ŚR/FA/500/Za życiem

Napisano: 22 cze 2017, 17:34

kalkulator pisze:Nie tyle uproszczenie, co przekłamanie, ale jest to wygodne ze względu na dokumentację. By przeliczyć wg zaliczek potrzebne są wszystkie PITy.

Bierzecie bezwzględnie wszystkie PITy w takim razie, jeżeli występuje utrata i należny jest wspólny?
No tak, nie ma innej opcji by z tego wybrnąć. Musza być wszystkie PITy.
ewulek
Praktykant
Posty: 5
Od: 22 cze 2017, 16:59
Zajmuję się: świadczenia
Strona WWW: https://aktywnomania.pl

Napisano: 26 cze 2017, 9:51

kalkulator pisze:Bo US też robi "źle". Oni mają to gdzieś, dzielą NAM byle było, im to do szczęścia potrzebne nie jest.
Podobnie pisze teraz ministerstwo w komunikacie, że "podobnie jak US" należy dzielić podatek proporcjonalnie do dochodu. Dopisuje, że należy tak robić. Pytanie czy ktoś przewidział w ogóle, że tu jest pewne ale...
Możesz wrzucić link do tego komunikatu?
[email protected]
Stażysta
Posty: 65
Od: 29 kwie 2014, 14:05
Zajmuję się:

Napisano: 26 cze 2017, 10:14

Szanowni Państwo,

przedstawiamy stanowisko Departamentu Polityki Rodzinnej w sprawie proporcjonalnego obliczania dochodu:

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, za dochód uznaje się przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W opinii Departamentu Polityki Rodzinnej MRPiPS, w celu ustalenia wysokości dochodu utraconego/uzyskanego w rozumieniu ww. definicji dochodu i zastosowania art. 5 ust. 4 i 4a ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku gdy dana osoba w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy osiągnęła dochód z kilku źródeł (lub rozliczała się wspólnie ze małżonkiem) i zaświadczenie z urzędu skarbowego lub informacja pozyskana samodzielnie przez organ właściwy poprzez [email protected]ę, wskazuje łączny podatek należny (w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków ich łączny podatek należny), wysokość podatku należnego od danego źródła dochodu w łącznym podatku należnym od wszystkich źródeł za cały rok, należy ustalić w oparciu o proporcję w jakiej dochód z danego źródła utraconego/uzyskanego pozostaje w stosunku do całego dochodu ze wszystkich źródeł z roku bazowego (np. na podstawie deklaracji PIT 11 dotyczących poszczególnych źródeł dochodu).

Jeśli podatek należny danej osoby (lub wspólnie rozliczających się małżonków) z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy, wykazany w zaświadczeniu z urzędu skarbowego lub w informacji pozyskanej samodzielnie przez organ właściwy poprzez [email protected]ę, wynosi 0, to oznacza, że osoba ta (lub małżonkowie) żadnego podatku należnego w tym roku nie zapłaciła i żadnej kwoty z tytułu podatku należnego nie odejmuje się przy ustalaniu dochodu zgodnie z ww. art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Powyższe rozwiązanie, w przypadku wspólnego rozliczania małżonków, nie jest żadnym nowym ani nadzwyczajnym trybem postępowania - od kilkunastu lat, w taki sposób ustalana była wysokość podatku należnego, w przypadku, gdy wydawane w postaci papierowej zaświadczenie z danego US, zawierało podatek należy w łącznej kwocie obejmującej podatek należny obydwojga wspólnie rozliczających się małżonków bez jego „rozbijania" na podatek należny każdego z małżonków (nawet jeśli dany US, w indywidualnym zaświadczeniu o dochodach, pomimo wspólnego rozliczania się małżonków, dokonywał w zaświadczeniu dotyczącym każdego ze współmałżonków wskazania podatku należnego przypadającego na danego współmałżonka, było to dokonywane w sposób opisany powyżej). Powyższe wynika ze specyfiki instytucji wspólnego rozliczania się małżonków.
Źródło: http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/si- ... ie-dochodu

Obecnie pracuję nad kalkulatorem pod te obliczenia, w ciągu tygodnia opublikuje wersję beta (coś podobnego co już jest wyżej, tylko inaczej ubrane).
kalkulator
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 209
Od: 31 maja 2017, 10:07
Zajmuję się: głównie ZUS, ŚP/SZO/ZDO;
ponadto ŚR/FA/500/Za życiem

Napisano: 26 cze 2017, 14:15

Elmer pisze:ja liczę proporcje od podatku
Elmerze i co teraz?
[email protected]
Stażysta
Posty: 65
Od: 29 kwie 2014, 14:05
Zajmuję się:

Napisano: 26 cze 2017, 20:06

Szczerze? To nic. Ustawa nic nie mówi jak obliczyć podatek w takim wypadku. To posty, jak nawet sami określili to tylko opinia. Nowe kpa wprost mówi, że mamy postępować z ugruntowaną praktyką, chyba że praktyką była ewidentnie błędna. A tego nie można powiedzieć, bo sposób liczenia podatku w takich wypadkach to zawsze interpretacja/opinia. Zresztą moje SKO przyjmuje "mój" sposób liczenia
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 19365
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 05 lip 2017, 9:25

A czy z zatrudnieniem sprawa wygląda tak samo tzn: gość jest zatrudniony w dwóch firmach jedna do utraty druga nie i co dalej jak rozliczyć podatek?
raksa
Stażysta
Posty: 167
Od: 12 mar 2016, 21:53
Zajmuję się:

Napisano: 06 lip 2017, 18:25

tak samo...
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 19365
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 08 sie 2017, 22:05

adrianwarss pisze:W załączniku zrobiony mój wzór do liczenia tego podatku w libre office dla 2 małżonków na dole lub jednego z kilkoma pitami wyżej
calc
liczenie podatku proporcjonalnie.ods
Mam pytanie, czy licząc w ten sposób proporcje, wpinacie do teczki coś, czyli np wydruk w jaki sposób podzielony został podatek należny?
amm
Referent
Posty: 214
Od: 13 mar 2017, 20:26
Zajmuję się: ŚW
Lokalizacja: Mazowsze


  
Strona 3 z 5    [ Posty: 47 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x