Na razie elektronicznie to chyba jak ktoś chce. Planują zrobić "dodatek" do programu, żeby bezpośrednio wysyłać wnioski z programu, ale jak to będzie wyglądało, to nie wiem
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Sytuacja rodziny: mąż pracuje za granicą, wnioskodawca aktywny zawodowo na terenie Polski - wniosek na 2 dziecko.
Czy bierzemy tłumaczenie umowy zagranicznej na urzędowy język RP?
Tylko fajnie, że ta procedura jest niezgodna z ustawą. Imo jeśli chcą, żeby postępowanie prowadził organ nie będący właściwym w sprawie to powinni zmienić ustawę i rozporządzenie.
A czy to nie będzie na zasadzie art. 52 kpa? No i jest też art. 51 kpa.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Niezbyt. KPA stosuje się w sprawach nieuregulowanych w ustawie. A w ustawie jest tak:
Art. 11. [Zadania wojewody]
1. Wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze:
1) pełni funkcję instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej;
2) wydaje decyzje w sprawach świadczenia wychowawczego realizowanego w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.
Art. 17. [Obowiązki organów prowadzących postępowania w sprawie przyznania świadczenia]
1. Organ właściwy oraz wojewoda ustalający prawo do świadczenia wychowawczego są obowiązani do samodzielnego uzyskania lub weryfikacji drogą elektroniczną, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw rodziny, lub drogą pisemną, od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych, organów emerytalno-rentowych oraz z rejestrów publicznych, w tym z rejestru PESEL, o którym mowa w przepisach o ewidencji ludności, oraz drogą elektroniczną, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw rodziny z systemu informacji oświatowej, o którym mowa w przepisach o systemie informacji oświatowej, z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, odpowiednio:
Art. 19. [Wezwanie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku]
1. W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
2. W przypadku gdy osoba złoży wniosek bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
No to i tak pewnie w końcu zmienią przepisy - skoro w piśmie jest mowa, że "do czasu zmiany przepisów" wysyłamy też wniosek w formie papierowej, to wpiszą, że przekazujemy elektronicznie kompletny wniosek ze wszystkimi dokumentami i już.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.