Karta Pobytu: zgoda na pobyt ze względów humanitarnych

Wybrane tematy:
Opowiedz o swych traumatycznych przeżyciach z SI KDR Duplikat, krok po kroku Małżeństwo bez wspólnych dzieci zamiast nazwisko imię KDR- dziecko niepełnosprawne osoba wcześniej była posiadaczem KDR
ODPOWIEDZ
kasia2510
Stażysta
Posty: 62
Rejestracja: 13 maja 2022, 11:54
Zajmuję się: kart dużej rodziny, osoby niepełnosprawne, PFRON, karta seniora 65+
Kontakt:

Karta Pobytu: zgoda na pobyt ze względów humanitarnych

Post autor: kasia2510 »

Dzień dobry,
mam rodzinę 5 osobową pochodząco z Armenii, którzy posiadają kartę pobytu, gdzie jest adnotacja Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych.
Czy należy się rodzinie KDR?
kasiao
Stażysta
Posty: 178
Rejestracja: 02 kwie 2019, 13:02
Zajmuję się: Profilaktyka, analizy
Kontakt:

Re: Karta Pobytu: zgoda na pobyt ze względów humanitarnych

Post autor: kasiao »

Cześć,
wydaje mi się, że nie bo nie spełnia warunków art. 5 ustawy o KDR.

Zobacz, to jest z Lexa:

Pytanie: Czy obywatelowi Armenii, jego żonie i trójce dzieci należą się Karty Dużej Rodziny?

Pobyt w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.

ODPOWIEDŹ:
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca posiada zezwolenie na pobyt czasowy, jednak nie zostało ono udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 u.c. i art. 186 ust. 1 pkt 3 u.c. lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów, nie uprawnia go to do uzyskania prawa do Karty Dużej Rodziny.

UZASADNIENIE:
Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2021 r. poz. 1744 ze zm.) - dalej u.k.d.r., prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:
1) osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2021 r. poz. 2354) - dalej u.c. i art. 186 ust. 1 pkt 3 u.c., lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3) mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2019 r. poz. 293, z 2020 r. poz. 2023 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 159), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe nie ulega wątpliwości, iż osobą uprawnioną do posiadania karty dużej rodziny po spełnieniu pozostałych warunków jest osoba posiadająca obywatelstwo polskie. W przedstawionej w pytaniu sprawie, skoro Strona ubiegająca się o przyznanie Karty Dużej Rodziny jest cudzoziemcem - obywatelem Armenii, zastosowanie w sprawie znajdzie cytowany wyżej art. 5 pkt 2 u.k.d.r. Jak z powyższego wynika, by uzyskać prawo do Karty Dużej Rodziny, Strona musi posiadać zezwolenie na pobyt czasowy, udzielone w związku z okolicznościami, wymienionymi w cytowanym przepisie (tj. udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach - dalej u.c. i art. 186 ust. 1 pkt 3 u.c., lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej).

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika natomiast, że Wnioskodawca posiada zezwolenie na pobyt czasowy, jednak nie zostało ono udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 i art. 186 ust. 1 pkt 3 u.c. lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów, nie uprawnia go to do uzyskania prawa do Karty Dużej Rodziny.
ODPOWIEDZ