Jak sprawna osoba to rodzina. Rodzina także gdy potrzebny jest transport medyczny. Jeżeli jednak osoba jest np. samotna i nie ma czym dojechać , DPS może wysłać swój samochód, (przeważnie dpsy posiadają busy kilkuosobowe) wszystko do uzgodnienia z dyrekcją danej placówki.
Zapewnienie realizacji postanowienia sądowego o przyjęciu do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, należy do starosty powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby (art. 40 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej).
W wykonaniu orzeczenia mieści się także transport osoby do DPS.
Jeżeli osoba nie zgadza się na przewiezienie jej do DPS to wówczas należy wystąpić do sądu o zarządzenie zatrzymania i doprowadzenie osoby do DPS. Takie zarządzenie wykonuje Policja.
Doprowadzenie osoby zatrzymanej w trybie przepisów o ochronie zdrowia psychicznego do domu pomocy społecznej, stanowiące realizację zarządzenia sądu następuje w obecności lekarza, pielęgniarki lub zespołu ratownictwa medycznego. Jeżeli sąd w dokumentacji dotyczącej doprowadzenia, nie wskazał podmiotu leczniczego, z którego lekarz, pielęgniarka lub zespół ratownictwa medycznego będzie uczestniczył w doprowadzeniu, kierownik komórki lub jednostki organizacyjnej Policji mającej zrealizować doprowadzenie występuje do sądu o wskazanie tego podmiotu leczniczego, a następnie stosuje się do dalszych dyspozycji sądu.
OPS nie ma obowiązku zapewniania obecności lekarza/ratowników/pielęgniarki!
Czasami dps przyjeżdża jak osoba nie jest leżąca, czasami rodzina sama deklaruje chęć przewozu, a jeżeli stan ciężki pracownik socjalny załatwia karetkę od lekarza prowadzącego.