Likwidacja stanowiska pracy - przeniesienie na inne stanowisko

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 15 cze 2021, 11:26

Czy są przepisy, które pozwalają pracodawcy w sytuacji konieczności likwidacji stanowiska pracy zastąpić likwidowane stanowisko urzędnicze innym, chcąc w ten sposób uniknąć zakończenia stosunku pracy i wypłacenia odprawy? Czy może to zrobić nie wypowiadając umowy, a jedynie zmienić zakres obowiązków na zupełnie inne niż do tej pory?
Yozo
Starszy referent
Posty: 642
Od: 13 mar 2017, 22:03
Zajmuję się: św
Lokalizacja: Wlkp


Napisano: 15 cze 2021, 13:40

z jakiego stanowiska na jakie ? likwidacja stanowiska pracy wiąże się z brakiem takiego stanowiska w jednostce, więc trzeba odróżnić to od zmniejszenia liczy etatów np. likwidacja stanowiska inspektora to likwidacja wszystkich inspektorów ds. kadr, świadczeń wychowawczych, dodatków mieszkaniowych a nie tylko jednego

można na podstawie porozumienia z pracownikiem zmienić mu stanowisko na zupełnie inne za jego zgodą
ops2020
Referent
Posty: 398
Od: 19 paź 2020, 14:41
Zajmuję się: Finanse
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Napisano: 15 cze 2021, 14:02

Chodzi o samodzielne stanowisko ds. świadczeń wychowawczych. W grę wchodzi zmiana na stanowisko zupełnie z innego obszaru (tzn. niezwiązane ze świadczeniami).
Czy masz na myśli porozumienie/wypowiedzenie zmieniające?
Yozo
Starszy referent
Posty: 642
Od: 13 mar 2017, 22:03
Zajmuję się: św
Lokalizacja: Wlkp

Napisano: 15 cze 2021, 14:15

na podstawie art. 29 §4 można za zgodą pracownika dokonać zmiany warunków umowy o pracę w drodze porozumienia lub na podstawie art. 42 wypowiedzieć warunki pracy i płacy (wtedy pracownik może je przyjąć lub żegna się z zakładem)
zakres czynności to nie to samo co stanowisko, zgodnie z rozporządzeniem ws. wynagradzania pracowników samorządowych z jakiego stanowiska i na jakie chcesz przenieść pracownika ? urzędnicze czy pomocnicze ?
ops2020
Referent
Posty: 398
Od: 19 paź 2020, 14:41
Zajmuję się: Finanse
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Napisano: 16 cze 2021, 13:53

Dzięki za te przepisy.
Czy jeśli dane samodzielne stanowisko pracy przestaje istnieć to nowe (inne) obowiązki pracodawca powinien powierzyć zmieniając jedynie zakres czynności? Czy właśnie poprzez to wypowiedzenie warunków pracy/płacy? I wtedy pracownik albo akceptuje zaproponowane warunki i stosunek pracy trwa nadal nieprzerwanie, albo odmawia ich przyjęcia i wtedy współpraca się kończy? Dobrze rozumiem?
A co z odprawą (zgodnie z art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych), jeśli pracownik nie zgodzi się na nowe warunki- przysługuje też?
Yozo
Starszy referent
Posty: 642
Od: 13 mar 2017, 22:03
Zajmuję się: św
Lokalizacja: Wlkp

Napisano: 16 cze 2021, 14:19

a jakie stanowisko likwidujecie konkretnie ? inspektor ? podinspektor ? i nie macie innych osób na tym stanowisku ?
ile zatrudniacie osób ? powyżej 20 ?
ops2020
Referent
Posty: 398
Od: 19 paź 2020, 14:41
Zajmuję się: Finanse
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Napisano: 16 cze 2021, 14:26

Sprawa dotyczy stanowiska inspektor ds. świadczeń wychowawczych. Obsługuje to tylko jedna osoba. Ośrodek zatrudnia ponad 20 pracowników.
Yozo
Starszy referent
Posty: 642
Od: 13 mar 2017, 22:03
Zajmuję się: św
Lokalizacja: Wlkp

Napisano: 16 cze 2021, 14:36

no niestety...nasze 3 dziewczyny też już się martwią. :?
Ab alio expectes, alteri quod feceris
malinkka
Stażysta
Posty: 172
Od: 28 gru 2018, 10:20
Zajmuję się: PS

Napisano: 16 cze 2021, 15:11

najlepiej zaproponować na podstawie art. 29 §4 Kodeksu pracy zmianę stanowiska i zakresu czynności a w przypadku odmowy podpisania porozumienia,
wtedy na podstawie art. 42 KP wypowiedzieć warunki pracy i płacy a w przypadku sprzeciwu martwić się odprawą czy trzeba, jeśli wynagrodzenie będzie miała niższe na nowym stanowisku przejrzeć art. Art. 10. [Zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników]
1. Przepisy art. 5 ust. 3-6 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
2. W przypadku określonym w ust. 1 pracodawca może rozwiązać stosunki pracy, w drodze wypowiedzenia, z pracownikami, których stosunek pracy podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem i wobec których jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu.
3. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikom, o których mowa w ust. 2, jeżeli z przyczyn określonych w ust. 1 nie jest możliwe dalsze ich zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy. W takim przypadku stosuje się art. 38 Kodeksu pracy.
4. Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy w okolicznościach określonych w ust. 3 powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom przysługuje, przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy. Prawo do dodatku wyrównawczego nie przysługuje pracownikom, których szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę wynika z art. 41 Kodeksu pracy.
ops2020
Referent
Posty: 398
Od: 19 paź 2020, 14:41
Zajmuję się: Finanse
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Napisano: 17 cze 2021, 8:21

ops2020 dziękuję za odpowiedzi :)
Yozo
Starszy referent
Posty: 642
Od: 13 mar 2017, 22:03
Zajmuję się: św
Lokalizacja: Wlkp


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x