Manifest Forum Współpracy Empowerment - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 07 paź 2014, 23:02

Manifest Forum Współpracy Empowerment, który został przyjęty przez „aklamację” w dniu 6 października 2014 roku, w trakcie konferencji „Czy samorząd powinien inwestować w pomoc społeczną?”, zorganizowanej w Warszawie w dniach 6-7 października 2014 roku.

Zdaniem wielu pracowników socjalnych z Ośrodków Pomocy Społecznej w Polsce mocno kontrowersyjny jest zapis w pierwszej części przyjętego i ogłoszonego dokumentu, w którym marginalizowana jest rola i działalność Ośrodków Pomocy Społecznej.

Poniżej, część pierwsza Manifestu FWE

Blisko 25 lat temu, ustawą z 1990 r. został zreformowany system pomocy społecznej w Polsce. Zmiana miała przede wszystkim charakter instytucjonalny, skoncentrowany na dwóch aspektach: organizacji procesu wsparcia socjalnego oraz tworzeniu korpusu służb społecznych. Nie uruchamiała jednak transformacyjnego potencjału o charakterze strukturalno - politycznym, który umożliwiłby całościową przebudowę system uzabezpieczenia społecznego lub kreował nową rolę pomocy społecznej. Dwa duże kryzysy na początku i na końcu lat dziewięćdziesiątych, przejawiające się ogromnym wzrostem bezrobocia, spowodowały, że skoncentrowano się na działaniach czysto ratunkowych i opiekuńczych, które miały złagodzić społeczne koszty dokonującej się rynkowej przebudowy naszej rzeczywistości społeczno - gospodarczej.

Tymczasem już pod koniec lat 90. przesłanki o konieczności modernizacji pomocy i służb społecznych stały się bardzo widoczne. Przez kolejne lata poczucie, że „coś powinno być zrobione”, tylko się nasilało. Potrzebę zmian wyrażali zarówno pracownicy socjalni, jak i zajmujący się problematyką służb społecznych eksperci. Silne i jednoznaczne dowody jej niezbędności dostarczyły prowadzone w ostatnich latach badania empiryczne i studia – trudno w nich znaleźć fakty i opinie, które wskazywałyby na jakieś mocne strony istniejącego stanu lub choćby dały argumenty na rzecz jego obrony. Jednocześnie ostatnia dekada to okres cichego demontażu systemu publicznych służb społecznych i jego centralnego ogniwa – ośrodka pomocy społecznej. Chodzi o to, że inicjatywy legislacyjne podjęte z myślą o zaradzaniu problemom, takie jak (re)integracja społeczna i zawodowa, przemoc w rodzinie, wspieranie rodziny i piecza zastępcza, wniosły rozwiązania w mniejszym lub większym stopniu dystansujące się od ośrodka pomocy społecznej i zatrudnionych w nim pracowników socjalnych, potwierdzając stan dryfu, w jaki system pomocy społecznej i związane z nim służby od lat popadają…

Pełna treść dokumentu, link poniżej.

Manifest Forum Współpracy Empowerment
„O urzeczywistnienie zasady Empowerment w polityce aktywnej integracji”
http://ops.pl/wp-content/uploads/2014/0 ... rojekt.pdf
Andrzej


Napisano: 08 paź 2014, 13:51

Odpowiedzią na słabość polskiego systemu pomocowego jest wielka degradacja zawodowa kadry pomocy społecznej i moim zdaniem wyraźne zmiany w tym zakresie powinny stanowić punkt wyjścia do zmian; W budżecie państwa znalazły się środki na godne finansowanie porównywalnej pracy np. kuratorów, ale dla pracowników socjalnych ich zabrakło. Zagadka: ile wynosi dodatek za pracę w terenie pracownika socjalnego -odp. 250 zł, a ile kuratora?
Ciekawe z czego wynikają te różnice?
irka

Napisano: 08 paź 2014, 14:24

I zawsze będzie tak samo, tak długo, jak osoby pracujące w pomocy społecznej to NIE TYLKO PRACOWNICY SOCJALNI, tymczasem wszystkie niemalże rozwiązania co można poprawić/zmienić mówią wyłącznie o pracownikach socjalnych. Powoduje to tylko konflikty i wzajemne pretensje.
bogussss

Napisano: 08 paź 2014, 14:35

Zgadzam się z tobą całkowicie, ale my pracownicy pomocy społecznej musimy nauczyć się mówić sensownie i głośno jednym głosem; jeśli sami nie zawalczymy o swoje to nikt nie zrobi tego za nas.
irka

Napisano: 08 paź 2014, 15:46

Hi. Najlepsze że pod tymi stwierdzeniami podpisali sie dyrektorzy i kierownicy stowarzyszeni w FORUM, CENTRUM i RAZEM. Co zatem robili przez ostatnie dziesięciolecia w tym systemie? Jaką recenzję wystawili swojej pracy skoro nic nie zasługuje na obronę systemu. Czyżby biała flaga lub złożenie samokrytyki dobre
pkl

Napisano: 08 paź 2014, 22:46

rozumiem, Andrzeju, że słowo aklamacja ująłeś w cudzysłów nieprzypadkowo...
:twisted:
p..

Napisano: 09 paź 2014, 0:03

Nieprzypadkowo, ponieważ wśród uczestników były osoby kwestionują zapis w Manifeście, który dotyczy ośrodków pomocy społecznej, ukazujący działalność ośrodków w złym świetle.
Andrzej

Napisano: 09 paź 2014, 11:03

Zgadzam się z Irką. W ustawach o pomocy społecznej wprowadzano szereg zmian, dostosowywano ją do nowej rzeczywistości gospodarczej po wejściu Polski do UE oraz na szeroką skalę szkolono wszystkich pracowników socjalnych. Zapomniano jednak zadbać o zapewnienie prestiżu i odpowiedniego statusu dla tego zawodu. Pozostawieni na gminnych garnuszkach jesteśmy uwikłani w lokalne relacje podległości służbowych. Dotyczy to zwłaszcza gmin małych, gdzie nie ma mowy o niezależności w działaniach pracownika socjalnego. Zawsze będzie tendencja do przyznawania pomocy przed wywiadem, na telefon, po znajomości.
Wszędzie tego pełno i zrobić z tym niewiele można. Postawisz się- to podwyżki nie zobaczysz przez długie lata.
zisis
Praktykant
Posty: 25
Od: 12 paź 2009, 10:27
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska

Napisano: 09 paź 2014, 17:40

irka pisze:Odpowiedzią na słabość polskiego systemu pomocowego jest wielka degradacja zawodowa kadry pomocy społecznej i moim zdaniem wyraźne zmiany w tym zakresie powinny stanowić punkt wyjścia do zmian; W budżecie państwa znalazły się środki na godne finansowanie porównywalnej pracy np. kuratorów, ale dla pracowników socjalnych ich zabrakło. Zagadka: ile wynosi dodatek za pracę w terenie pracownika socjalnego -odp. 250 zł, a ile kuratora?
Ciekawe z czego wynikają te różnice?
Więc co musi się stać aby nasze środowisko chciało coś zmienić? To zawód mocno sfeminizowany, zauważyłem, że większość młodych matek cieszy się z tego co ma i nie chcą zawalczyć o więcej ... takie przekonanie, że kobieta może zarabiać mniej - co jest oczywiście kompletną bzdurą!

Wczoraj w wiadomościach słyszałem, że znów szykują się podwyżki dla nauczycieli, policjanci również mogą w przyszłym roku liczyć na podwyżki 300,00 zł - http://promilitaria21.org/fresh/showpag ... xe10=13436
Rodrick_86
Stażysta
Posty: 128
Od: 05 cze 2014, 17:00
Zajmuję się:

Napisano: 09 paź 2014, 22:23

Jest już dostępny nowy adres strony internetowej projektu "Standardy w Pomocy".

Aktualny adres: http://www.standardypomocy.com

Wcześniejszy adres, który nie jest już witryną projektu:

http://standardypomocy.pl/

Obecnie strona standardypomocy.pl prowadzona jest przez Towarzystwo Pomocy imienia Świętego Brata Alberta, które niesie pomoc osobom bezdomnym. Towarzystwo jest jednym z partnerów realizowanego od klilku lat projektu "Standardy w Pomocy" - Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

O witrynie www.standardypomocy.com

Nie jest ona repliką wcześniej opublikowanych informacji na temat ogólnopolskiego projektu (teksty,fotki,filmiki, publikacje PDF). Obecnie 1/3 witryny poświęcona jest projektowi "Standardy w Pomocy", 1/3 dotyczy inicjatywy Forum Współpracy Empowerment, 1/3 poświęcona jest czasopismu Empowerment.
Andrzej


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x