Wg noweli ustawy FA należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego podlegają ściągnięciu w drodze egzekucji sądowej. Dla tego by można zastosować egzekucję sądową dług musi być wymagalny tj. dopiero wtedy gdy zobowiązanie dłużnika nie zostało dobrowolnie zapłacone w terminie.
Odnosząc to do zwrotów wypłaconych świadczeń FA przez DA należy odpowiedzieć na pytanie: w którym momencie powstaje stan prawny zobowiązujący DA do zapłaty w określonym terminie należności z tytułu zwrotu a u wierzyciela możliwość ściągania w drodze przymusu ? W starej wersji ustawy FA powstanie takiego stanu prawnego wymagało wydania decyzji w sprawie zwrotu - w noweli ustawy sprawa ta nie została uregulowana.
Z teorii wynika, że zobowiązanie dłużnika z tyt. zwrotu może powstać na dwa sposoby: na podstawie decyzji ustalającej w dniu doręczenia dłużnikowi tej decyzji albo z mocy prawa ( wówczas ustawa musiała by zawierać odpowiednie zapisy określające moment powstania zobowiązania , termin jego zapłaty oraz formę płatności).
Czytając nowe przepisy odnoszę wrażenie, że ustawodawca dopuszcza możliwość prowadzenia egzekucji zwrotu (stosowania środków przymusu) bezpośrednio po dokonaniu wypłaty świadczenia osobie uprawnionej bez dania możliwości dobrowolnego dokonania zapłaty przez DA jak również zakwestionowania powstania obowiązku zwrotu np. w przypadku NP.