Nienależnie pobrane świadczenia - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 12 maja 2026, 14:34

Proszę o pomoc
Wierzycielka ma do zwrotu nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które będzie miała potrącane z bieżących wypłat i moje pytanie czy odsetki od nienależnie pobranych świadczeń zmniejszają zadłużenie dłużnika czy tylko należność główna zmniejsza dług dłużnika?
Agnieszka12
Stażysta
Posty: 73
Od: 16 mar 2023, 14:20
Zajmuję się: ŚR,FA


Napisano: 12 maja 2026, 14:48

tylko należność główna
Natpien
Praktykant
Posty: 47
Od: 17 lut 2022, 9:49
Zajmuję się: FA, CP, KDR

Napisano: 12 maja 2026, 15:08

Dzięki tylko, że jak zrobię listę wypłat z potrąceniem nienależnie pobranych świadczeń to automatycznie zmniejsza mi dług u dłużnika razem z odsetkami
Agnieszka12
Stażysta
Posty: 73
Od: 16 mar 2023, 14:20
Zajmuję się: ŚR,FA


Napisano: 12 maja 2026, 15:24

Ma ktoś może jakiś pomysł jak to ogarnąć w programie top-tim ?
Agnieszka12
Stażysta
Posty: 73
Od: 16 mar 2023, 14:20
Zajmuję się: ŚR,FA

Napisano: 13 maja 2026, 7:26

tak, ja korzystam. Zależy jak wprowadzasz: jak w należnościach, to wprowadzasz w zakładce "spłata" nowe zdarzenie, potrącenie z listy wypłat musisz rozwinąć, wpisać osobno nal. główną a osobno odsetki. W długu dłuznika na tabeli wypłaty zobaczysz potrącenie razem z odsetkami, ale w sumie długu już kwota jest pomniejszona tylko o potrącenie nal. gł. Jak wprowadzasz "z palca" na liście wypłat, też musisz osobno wpisać nal. główna a osobno odsetki, i w długu dłużnika sytuacja będzie analogiczna
Franna
Starszy referent
Posty: 545
Od: 13 mar 2025, 12:59
Zajmuję się: FA i ŚR + wszelkie świadczenia osłonowe

Napisano: 13 maja 2026, 10:41

Jeśli dłużnikowi zmniejsza się kwota główna należności to automatycznie musi zmniejszyć się kwota odsetek już naliczonych właśnie od tej odpisanej należności głównej (nie ma należności za dany okres, to nie ma od tej należności również odsetek)
Ale to są zupełnie inne odsetki niż te, które musi zapłacić wierzyciel od NP
Jola2016
Starszy referent
Posty: 723
Od: 11 sty 2016, 9:52
Zajmuję się: FA ŚR DM CP BE

Napisano: 14 maja 2026, 11:54

Dziękuję za odpowiedzi, a czy decyzję o nienależnie pobranych przez wierzycielkę świadczeniach przesyłam do komornika ?
Agnieszka12
Stażysta
Posty: 73
Od: 16 mar 2023, 14:20
Zajmuję się: ŚR,FA

Napisano: 14 maja 2026, 12:44

Tak, bo komornik musi w swoim systemie odpisać odpowiednią kwotę długu dłużnika wobec skarbu państwa i przypisać ją do wierzyciela
Jola2016
Starszy referent
Posty: 723
Od: 11 sty 2016, 9:52
Zajmuję się: FA ŚR DM CP BE

Napisano: 14 maja 2026, 16:47

Dziękuję Jola2016
Agnieszka12
Stażysta
Posty: 73
Od: 16 mar 2023, 14:20
Zajmuję się: ŚR,FA



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x