Nienależnie pobrane świadczenie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 21 wrz 2023, 12:18

Witam,
Czy to prawda, że teraz można już wystawić jedną decyzją stwierdzająca nienależnie pobrane i żądającą zwrotu? Z jakiego przepisu to wynika? Z jakiej zmiany?
Nataliaxxx
Stażysta
Posty: 120
Od: 13 lip 2023, 9:58
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe


Napisano: 21 wrz 2023, 12:25

aczelny Sąd Administracyjny, który m.in. w wyroku z 28.04.2020 r., I OSK 5/20, LEX nr 2978408, wyjaśnił, że przepis art. 104 ust. 3 u.p.s. stanowi, iż „Wysokość należności, o których mowa w ust. 1, podlegających zwrotowi oraz terminy ich zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej”. Ten ostatni przepis stanowił podstawę prawną zaskarżonej decyzji, jak też decyzji organu I instancji. Jak to trafnie wskazał Sąd I instancji, przepis ten wskazuje, jakie konieczne elementy powinna zawierać decyzja wydana w przedmiocie nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej, tj.: stwierdzenie, że świadczenie zostało pobrane nienależnie, wysokość nienależnie pobranego świadczenia, obowiązek jego zwrotu oraz termin wykonania obowiązku. Z wykładni językowej owego przepisu wywieść należy, że wszystkie wymienione w nim elementy powinny znaleźć się w jednej decyzji, wydanej po przeprowadzeniu jednego postępowania rozstrzygającego wszystkie wskazane w tym przepisie kwestie. Przemawia za tym umieszczenie w wykładanym przepisie spójnika „oraz” i określenie decyzji administracyjnej w liczbie pojedynczej, a nie mnogiej. „[...] w kontrolowanej sprawie decyzja organu I instancji utrzymana w mocy decyzją organu II instancji określa wyłącznie świadczenie nienależnie pobrane oraz jego wysokość. Brak w niej natomiast rozstrzygnięcia o zwrocie oraz terminie wykonania tego obowiązku. Brak tych koniecznych elementów pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i uniemożliwia ewentualną przymusową realizację”.
hek
Starszy referent
Posty: 541
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 21 wrz 2023, 12:40

hek pisze:
21 wrz 2023, 12:25
aczelny Sąd Administracyjny, który m.in. w wyroku z 28.04.2020 r., I OSK 5/20, LEX nr 2978408, wyjaśnił, że przepis art. 104 ust. 3 u.p.s. stanowi, iż „Wysokość należności, o których mowa w ust. 1, podlegających zwrotowi oraz terminy ich zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej”. Ten ostatni przepis stanowił podstawę prawną zaskarżonej decyzji, jak też decyzji organu I instancji. Jak to trafnie wskazał Sąd I instancji, przepis ten wskazuje, jakie konieczne elementy powinna zawierać decyzja wydana w przedmiocie nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej, tj.: stwierdzenie, że świadczenie zostało pobrane nienależnie, wysokość nienależnie pobranego świadczenia, obowiązek jego zwrotu oraz termin wykonania obowiązku. Z wykładni językowej owego przepisu wywieść należy, że wszystkie wymienione w nim elementy powinny znaleźć się w jednej decyzji, wydanej po przeprowadzeniu jednego postępowania rozstrzygającego wszystkie wskazane w tym przepisie kwestie. Przemawia za tym umieszczenie w wykładanym przepisie spójnika „oraz” i określenie decyzji administracyjnej w liczbie pojedynczej, a nie mnogiej. „[...] w kontrolowanej sprawie decyzja organu I instancji utrzymana w mocy decyzją organu II instancji określa wyłącznie świadczenie nienależnie pobrane oraz jego wysokość. Brak w niej natomiast rozstrzygnięcia o zwrocie oraz terminie wykonania tego obowiązku. Brak tych koniecznych elementów pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i uniemożliwia ewentualną przymusową realizację”.
Wydaje mi się że nie powinniśmy brać pod uwagę wyroków sądu, bo nie są one wyznacznikiem :/ Myślałam że wynika to ze zmiany przepisów, która mi umknęła..
Nataliaxxx
Stażysta
Posty: 120
Od: 13 lip 2023, 9:58
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe

Napisano: 21 wrz 2023, 12:43

A co jest wyznacznikiem jeśli nieutrwalona linia orzecznictwa przez NSA? :lol:
Ponadto masz w przepisie jasno, że w decyzji administracyjnej, brak liczby mnogiej.
hek
Starszy referent
Posty: 541
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x