W miesiącu kwietniu 2016r. rodzina złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie dziecko w rodzinie. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Na pierwsze dziecko wniosek nie został złożony, gdyż rodzina uznała, dochód na osobę w rodzinie przekracza ustawowe kryterium dochodowe 800,00zł.
W miesiącu styczniu 2017r. został złożony wniosek na komisję ds. orzekania o niepełnosprawności na to dziecko, na które już zostało przyznane świadczenie wychowawcze (tj. drugie, młodsze dziecko w rodzinie). Komisja w miesiącu marcu 2017r. zaliczyła to dziecko do osób niepełnosprawnych. Rodzina złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko (na to, które nie ma orzeczenia) w miesiącu marcu 2017r. Dochód przy kryterium dochodowym 1200zł pozwala na uzyskanie prawa do świadczenia wychowawczego.
Czy w związku z faktem, iż w rodzinie jest wychowywane dziecko niepełnosprawne, rodzinie przysługuje nadpłata świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko (czyli to, które nie posiada orzeczenia) od miesiąca złożenia wniosku na komisję ds. niepełnosprawności drugiego dziecka, czyli od miesiąca stycznia 2017r. pomimo, że wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego został złożony dopiero w miesiącu marcu 2017r.? Czy należy przyznać to świadczenie od miesiąca złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego czyli od miesiąca marca 2017r.?