NK i wgląd sprawcy w dokumenty - Przemoc w rodzinie, Asystent Rodziny

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
Wybrane tematy:
studia praca socjalna ustawa o przeciwdziałaniu przemocy wniosek do ZK Co powinna zrobić szkoła??? Procedura niebieskiej karty - prawa i obowiązki Ankieta Asystent Rodziny

Napisano: 26 wrz 2012, 15:02

Do przewodniczącego ZI wplynęło podanie sprawcy przemocy o wgląd w dokumenty, gdyż jak twierdzi to pomoże mu w naprawieniu relacji w rodzinie. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych przysługuje mu takie prawo. Problemem jest jednak pokazanie mu zeznań ofiary i członków rodziny, bo są one dla niego niekorzystne i może to wywołać kolejną przemoc. Czy istnieje zgodna z prawem możliwość odmowy pokazania sprawcy tych zeznań? Czy ktoś miał taki przypadek?
~P

Napisano: 26 wrz 2012, 15:05

na szkoleniu pan Wrona - prawnik współpracujący z PARPĄ i niebieską linią mówił że sprawca nie ma wglądu w dokumentację
~gh

Napisano: 26 wrz 2012, 16:03

oczywiscie ze nie ma
~z

Napisano: 26 wrz 2012, 16:26

To by było idealne. Tylko na jakiej podstawie mamy mu odmówić tego wglądu?
~P

Napisano: 26 wrz 2012, 16:38

a na jakiej podstawie chcesz mu udostępnić ???
~gh

Napisano: 26 wrz 2012, 16:50

Na podst. art. 156 KPK podejrzany ma prawo do przeglądania akt sprawy, a nawet do uzyskania odpisów, bądź kserokopii. Niestety.
~Julia

Napisano: 26 wrz 2012, 17:06

Rozdział 17

Przeglądanie akt i sporządzanie odpisów
Art.156. §1. Stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom.
§2. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Kserokopie takie można wydać odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym.


Ale czy akta sprawy ZI czy procedury NK to są akta sprawy sądowej ???
~gh

Napisano: 26 wrz 2012, 21:18

Nie udostępniamy akt, art 9c ustawy o pp w rodzinie.
~ex

Napisano: 26 wrz 2012, 22:20

Tak powiedział dziś prawnik na szkoleniu.
~ex

Napisano: 27 wrz 2012, 22:45

ex zobacz, dołączył do naszego grona kolejny mądry człowiek. To gh.
Przytoczyłeś czarno na białym art. 9c ustawy i to powinno wystarczyć. Dodam od siebie, że ewentualnie ofierze przemocy można okazać do wglądu tylko kartę \"A\". Sprawcy przemocy z kolei, z tego samego powodu, można by było okazać do wglądu kartę \"A\", jednakże pod warunkiem, że niewidocznymi się uczyni dane o osobie zgłaszającej.
Wiem, że takie wytyczne obowiązywały policjantów, gdy do 8 października 2011 r. to oni i tylko oni realizowali procedurę NK pod rządami Zarządzenia Nr 162/08 KGP. Zresztą teraz w dalszym ciągu muszą rozważnie postępować z danymi gromadzonymi w teczce prowadzonej przez nich równolegle z procedurą toczącą się w ZI/GR.

gh przytoczył treść art. 156 kpk i tu też powinno być wszystko jasne. Nie ma ten artykuł żadnego odniesienia do procedury NK realizowanej na gruncie ustawy i rozporządzenia dot. przemocy w rodzinie albowiem żadną miarą nie jest to dochodzenie ani śledztwo. To nawet nie jest quasi-dochodzenie/quasi-śledztwo!
To tylko skowyczenie w bezsilności jednakże nie uprawniające do uprawiania wolnej amerykanki.
~Jerry


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x