wiecie mam tez projekty uchwał ale wszyscy mówią żeby nie spieszyc się z ich podejmowaniem bo okresowe i celowe wówczas bedą przyznawane do wyższego kryterium a na to kasy nie mamy.
Nasz UW mówi, ze nawet jak nie masz podjetej uchwały że dozywiasz dzieci powyżsej 100 % kryterium do normalnie piszesz wniosek do UW do 15 stycznia i też otrzymasz dotacje ale na zapewnienie goracego posiłku tylko dzieciom do 100 % kryterium
My po zastanowieniu nie bedziemy w tym roku podejmować uchwały dożywiamy tylko dzieci do 100 % kryterium a rodziny powyżej 100 muszą sobie radzić same. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie . Uchwałe mozna podjęć zawsze ale ciekawe jakie bedą jej konsekwencje.
Ponadto i tak już nie zdążymy podjąć uchwały do 15 stycznia a do tego dnia należy składać wnioski o dotacje więć musimy w kalkulacji uwzględnic tylko dzieci do 100 % kryterium. Więc i budżet taki będzie. Podejmowanie uchwały np w marcu jest bezcelowe ponieważ i tak w budżecie nie bedzie środków na zabezpieczenie potrzeb dodatkowych zwiazanych z przyjęciem takowej uchwały .
Ustawa z dnia 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego \"Pomoc państwa w zakresie dożywiania\"
Art. 5. 1. Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana nieodpłatnie osobom i rodzi nom, o których mowa w art. 3 pkt 1, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego, o którym mowa odpowiednio w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej. 2. Rada gminy może podjąć uchwałę o podwyższeniu kryterium dochodowego, o którym mowa w ust. 1. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pomoc przyznawana osobom, których dochody przekraczają 150 % kryterium dochodowego, o którym mowa w ust. 1, jest finansowana ze środków własnych gminy przeznaczonych na realizację Programu.
A teraz jest tak:
UCHWAŁA Nr 221 RADY MINISTRÓW z dnia 10 grudnia 2013 r.
w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014–2020
Ze środków przekazywanych w ramach Programu gminy udzielają wsparcia osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150 % kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy.
Wiele osób na tym forum pisze że uchwała Rady Ministrów z 10 grudnia nie jest aktem prawnym nas obowiązującym z czym się zgadzam.
Proszę powiedzcie w wytycznych MPiPS i Urzędów Wojewódzkich pojawia się kryterium 150 % na podstawie którego możemy dożywiać dzieci w szkołach.
Do końca 2013 r. regulowała to jasno ustawa z dnia 29 grudnia 2005 r. a obecnie tylko i wyłącznie uchwała Rady Ministrów która wg. wielu z nas nie stanowi dla nas prawa.
Ja już nic nie rozumiem. Czy zatem posiłek należy do pomocy rzeczowej czy stanowi wydatki na usługi (art. 96 ust. 2 i 4). Bo na tej podstawie zgodnie z interpretacją MPiPS ma być podjęta Uchwała RG.
tak... stanowia a nawet pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie się... haha
zaczynam zastanawiać się czy aby nie przyznawać posiłków w szkole ale jako zasiłek celowy na posiłek podwyższając do niego uchwała kryterium
UW przysyłają pisma, ale OPS-y będą autorami uchwał gminnych.I tu robi się problem- bo uchwała powinna być zgodna z ustawą o pomocy, a nie z uchwałą RM
A czy nie lepiej opracować program osłonowy, w którym jak chcemy mogą być wszystkie formy pomocy: posiłki, pomoc finansowa , pomoc dla dzieci bez wywiadu.