Art. 209.§ 1. [3] Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 1a. [4] Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. [5] Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
§ 3. [6] Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu.
§ 1. stanowi co grozi jak się uchylasz. § 2. wskazuje że ściganie odbywa się m.in na wniosek OWD - słusznie bo ustawa o FA takie wnioski nakazuje nam słać i ślemy je w związku z zapisami naszej ustawy. § 3 najfajniejszy moim zdaniem. Jeśli przyznano np. Fa ściganie odbywa się z urzędu. Nic tu nie ma że mamy pisać jakieś zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Moim zdaniem wystarczy powiadomić prokuraturę o przyznaniu np. Fa i niech ruszają z postępowaniem.