obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 29 mar 2023, 14:16

Czy OPS obejmuje obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10%?
JSKsięg
Praktykant
Posty: 17
Od: 24 maja 2021, 14:02
Zajmuję się: Księgowość


Napisano: 29 mar 2023, 15:23

Nie obowiązuje.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5477
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 29 mar 2023, 18:08

Ze strony: https://www.gov.pl/web/klimat/obowiazek ... blicznych2
Jednostki sektora publicznego objęte powyższym obowiązkiem:
1. organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
2. jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki;
3. związki metropolitalne;
4. instytucje gospodarki budżetowej;
5. państwowe fundusze celowe;
6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
7. Narodowy Fundusz Zdrowia;
8. uczelnie publiczne;
9. Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
10. państwowe i samorządowe instytucje kultury.
Nam kazali wykazać zmniejszone zużycie. :roll:
svenska
Stażysta
Posty: 110
Od: 04 kwie 2022, 18:04
Zajmuję się: PS/DW

Napisano: 30 mar 2023, 7:07

Art. 37 ust.1 ustawy Szczególne rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej [Obowiązkowa redukcja zużycia energii elektrycznej przez jednostki sektora finansów publicznych]
Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 1-2a, 6-9, 11-13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.), od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. podejmują działania w celu realizacji obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy, w danym okresie w wymiarze określonym w ust. 2.
Art. 9. pkt 3 ustawy o finansach publicznych [Podmioty tworzące sektor finansów publicznych]
Sektor finansów publicznych tworzą:
jednostki budżetowe;
Art.9 pkt 3 nie znajduje się w art.37 ust.1

Nawet na https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bro ... 5%82ecznej piszą:
Ośrodek tworzony jest na podstawie uchwały rady gminy, która nadaje mu statut i przekazuje w zarząd określone mienie. Podmiot ten nie ma osobowości prawnej, działa jako gminna jednostka organizacyjna, tworzona na podstawie art 9 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym, posiada status jednostki budżetowej.

U mnie uznano, że to nas nie dotyczy.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5477
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 30 mar 2023, 8:33

Od znajomego:
Wskazany powyżej obowiązek wynika z art. 37 ust. 1 ustawy z 7.10.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepis ten stanowi, że kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 1-2a, 6-9, 11-13 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych, od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (art. 37 ust. 3) podejmują działania w celu realizacji obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy, w danym okresie w wymiarze określonym w ust. 2 i ust. 4.

Jednostki sektora finansów publicznych, do których odsyła nie wymienia jednostek budżetowych, a taką jest, na co już zwrócono uwagę, ośrodek pomocy społecznej. Tym samym przyjąć należy, że rzeczony obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej nie dotyczy tego typu jednostek.

W związku z powyższym kierownik wskazanej jednostki nie jest objęty obowiązkiem raportowania do Prezesa URE.
hek
Starszy referent
Posty: 541
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x