Ochrona Danych Osobowych a kodeks pracy - Ochrona Danych Osobowych

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 1 ]
Wybrane tematy:
umowa-ochrona danych przeniesienie Kadr OPS do innej jednostki Bardzo proszę o pomoc -dokumentacja zgodna z RODO umowa powierzenia z osobą z którą popisujemy umowę zlecenie Udostępnianie danych osobowych zniszczenie dok. archiwum a umowa powierzenia

Napisano: 01 cze 2016, 10:48

Kodeks pracy – katalog danych osobowych. Jak wpływa ochrona danych osobowych na ów katalog

Każdy pracodawca zatrudniający przynajmniej jednego pracownika przetwarza jego dane osobowe. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych( Dz. U 2014 poz. 1182) jako Administrator Danych Osobowych jest zobowiązany do zabezpieczenia tych informacji chroniąc tym samym interesy pracownika. Musi dopilnować by gromadzone i przetwarzane informacje były zgodne z przepisami prawa. Pracodawca w tym zakresie musi stosować ściśle przepisy Kodeksu Pracy (Dz. U 1974, nr 24 poz. 141 z póź. zm.) oraz przepisy ustaw powiązanych.

Kodek Pracy zawiera określony katalog danych osobowych jaki pracodawca może żądać od kandydata na stanowisko pracy oraz pracownika. Zgodnie z art 22 ust 1 Kodeksu Pracy pracodawca nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych gdy wymaga podania od kandydata następujących informacji: swoich imion, nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, adresu zamieszkania, adresu korespondencji, wykształcenia, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. W momencie zatrudnienia z godnie z art 22 ust 2 można od pracownika wymagać podania dodatkowo nr PESEL i innych danych. Wymaganie dodatkowych danych osobowych pracownika a także jego dzieci w zakresie imion, nazwisk i dat urodzenia jest uzasadnione tylko koniecznością uzyskania uprawnień pracowniczych przewidzianych w prawie pracy np. w związku z ubezpieczeniem społecznym.

https://kryptos.co/ochrona-danych-osobo ... osobowych/
kryptos


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 1 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x