Ojciec76 pisze:Wniosek strony z rezygnacją z pomocy jest po przeprowadzeniu rozeznaniu sytuacji rodziny i żądaniu dostarczenia dokumentów.
Nie bardzo rozumiem, z jakiego przepisu wynika powyższe stwierdzenie. Może chodzi o art. 106 ust. 4? Nie bardzo też rozumiem, jak to się ma do omawianej sytuacji, czyli rezygnacji strony z ubiegania się o świadczenie. Zacytowane artykuły owszem, mają zastosowanie, ale w toku prowadzonego postępowania. O ile wniosek strony takie postępowanie wszczyna, to rezygnacja kończy jego bieg w formie umorzenia. Na jakiej zasadzie można żądać od strony jakiegokolwiek dokumentu i w jakim celu, jeśli ta nie jest już zainteresowana pomocą. Na jakiej zasadzie należy „na siłę” próbować rozeznać sytuację rodziny lub osoby?
Z takiego toku rozumowania wynikałoby, że liczy się nieuzasadniona i niczym nie poparta dążność do przeprowadzenia wywiadu, domagania się dokumentów, by następnie wydać decyzję odmowną – zgodną z wolą strony. Czy może należałoby by wydać decyzją przyznającą – niezgodną z wola strony?
Art. 107 ust. 4a mówi wyraźnie, iż (m.in.) odmowa przyznania świadczenia następuje w przypadku niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu, ale w odniesieniu do osób lub rodzin ubiegających się o pomoc. Rezygnacja strony z wcześniej złożonego wniosku nie jest już ubieganiem się o świadczenie.
Wydanie decyzji odmownej następuje po przeprowadzeniu całego postępowania. „Całość” postępowania rozumie się nie tylko poprzez złożenie wniosku, przeprowadzenie wywiadu, uzyskanie stosownych dokumentów i wydanie decyzji odmownej (lub przyznającej). Jeśli zakończy się ono na etapie art. 11 ust. 2, art. 107 ust. 4a lub 5, to także rozumiane jest jako postępowanie przeprowadzone w „całości”.