Odpłatność klienta ze świadczeniami z ZUS za DPS - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 06 cze 2019, 17:40

Jak wg Was należy naliczać odpłatności klienta za DPS posiadającego emeryturę lub rentę? Coroczna waloryzacja tych świadczeń zwykle jest tak niska, że nie przekracza 10% kwoty kryterium dochodowego osoby samotnie gosp. W związku z tym niektóre ośrodki (po kontroli) biorą pod uwagę te świadczenia rok do roku i nie przeliczają, jeśli doch. nie przekroczy 10%. My natomiast liczymy wzrost tych świadczeń od dnia wydania pierwszej decyzji ustalającej odpłatność, po umieszczeniu klienta w DPS. Stosowanie zasady “rok do roku” powoduje bowiem, że zmiana odpłatności u większości klientów i przy takich kwotach waloryzacji nie nastąpi nigdy.
Zastanawiają mnie wyniki pokontrolne, które zdają się chyba nie uwzględniać art. 106 ust. 3b ups, który mówi o braku zmiany odpłatności za świadczenie w okresie ponoszenia odpłatności. Czy ów okres odpłatności należy liczyć rok do roku, czy od pierwszej decyzji? Wydaje mi się, że to drugie, bowiem w pierwszym przypadku świadczenie klienta po kilkunastu latach może wzrosnąć znacząco, licząc od pierwszej odpłatności, a odpłatność ta będzie pozostawać na tym samym poziomie.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.


Napisano: 07 cze 2019, 7:56

My nie przeliczamy co rok. Decyzję zmieniamy w momencie przekroczenia 10%, a dochody porównujemy do ostatniej decyzji ustalającej odpłatność klienta (nie zawsze jest to decyzja pierwotna). Co rok informujemy pismem dpsy o zmianie odpłatności gminy, w przypadku zmiany miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca dps.
momo
Praktykant
Posty: 38
Od: 16 sty 2018, 12:37
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 cze 2019, 8:45

Postępujemy dokładnie tak jak pisze momo. Pamiętam, że jakaś kontrola miała uwagi do tego, ale po przedstawieniu im poniższych argumentów zmienili zdanie i przyznali nam rację:
"W przypadku, gdy "pierwotna" decyzja o przyznaniu pomocy społecznej była już zmieniana inną ostateczną decyzją organu pierwszej instancji (np. wskutek podwyższenia wysokości świadczenia), wówczas zmianie lub uchyleniu podlega ostatnia z decyzji zmieniających, BO TO ONA BĘDZIE PODLEGAŁA WERYFIKACJI, a nie decyzja "pierwotna", zmodyfikowana przez później wydane, zmieniające ją decyzje. Decyzje zmieniające modyfikują bowiem rozstrzygnięcie zawarte w decyzji "pierwotnej" wskutek weryfikacji jej pod kątem przesłanek przewidzianych przez prawo”(Tak: Wojciech Maciejko, Paweł Zaborniak, Komentarz – Ustawa o pomocy społecznej)

Dokładnie tę samą tezę przywołano również np. w wyroku WSA w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2016 r. sygn. III SA/Gd 853/15 – „Pogląd organów obu instancji, że obliczając wysokość odpłatności K. J.-T. za pobyt w DPS Nr 1 w L. należy odnosić się do wysokości dochodów podopiecznej z roku 2008 jest błędny. Jak wyjaśniają komentatorzy omawianego przepisu art. 106 ust. 3b ustawy: "W przypadku, gdy "pierwotna" decyzja o przyznaniu pomocy społecznej była już zmieniana inną ostateczną decyzją organu pierwszej instancji (np. wskutek podwyższenia wysokości świadczenia), wówczas zmianie lub uchyleniu podlega ostatnia z decyzji zmieniających, bo to ona będzie podlegała weryfikacji, a nie decyzja "pierwotna", zmodyfikowana przez później wydane, zmieniające ją decyzje. Decyzje zmieniające modyfikują bowiem rozstrzygnięcie zawarte w decyzji "pierwotnej" wskutek weryfikacji jej pod kątem przesłanek przewidzianych przez prawo (por.W.Maciejko,P.Zaborniak, Komentarz – Ustawa o pomocy społecznej).”
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Prośby o porady na PRIV pozostawiam bez rozpoznania. Masz zagwozdkę? PISZ NA FORUM!!!
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1262
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 07 cze 2019, 9:15

Dzięki. Oczywiście pisząc o przeliczeniu odpłatności liczonej od pierwszej decyzji nie dopisałem “lub ostatniej decyzji zmieniającej”. To oczywiste, że bierzemy pod uwagę ostatnią decyzję zmieniającą. Niemniej rozumiemy się. :D
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x