odpłatność obojga rb za pobyt w pieczy
-
- Praktykant
- Posty: 8
- Rejestracja: 13 cze 2024, 11:31
- Zajmuję się: ŚW
- Kontakt:
odpłatność obojga rb za pobyt w pieczy
Witam. Muszę wydać decyzję o odpłatności rodzicom biologicznym. Problem polega na tym, iż oboje prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, czy da się wydać jedną decyzję tak aby była z tym samym numerem (nadawane automatycznie) dla obojga rodziców i znajdowała się w teczkach obu rodzin? Może ktoś już miał takie sytuacje i wie jak to ugryźć w systemie?
-
- Praktykant
- Posty: 26
- Rejestracja: 20 mar 2023, 13:39
- Zajmuję się: PS/ŚW
- Kontakt:
Re: odpłatność obojga rb za pobyt w pieczy
u nas każdy rodzic ma osobny numer sprawy bez względu na to czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe czy osobne. pierwszy raz się spotykam z tym, żeby decyzja na rodziców miała jeden numer....bebu pisze: 01 sie 2024, 7:52 Witam. Muszę wydać decyzję o odpłatności rodzicom biologicznym. Problem polega na tym, iż oboje prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, czy da się wydać jedną decyzję tak aby była z tym samym numerem (nadawane automatycznie) dla obojga rodziców i znajdowała się w teczkach obu rodzin? Może ktoś już miał takie sytuacje i wie jak to ugryźć w systemie?
-
- Praktykant
- Posty: 8
- Rejestracja: 13 cze 2024, 11:31
- Zajmuję się: ŚW
- Kontakt:
Re: odpłatność obojga rb za pobyt w pieczy
u nas też tak było... do czasu. SKO ma inne zdanie na ten temat: SKO tego wymaga :/ "Ustalenie w postępowaniu administracyjnym opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej należnej od rodziców, ze względu na tożsamość przedmiotową oraz tożsamość kształtowanego w sposób władczy stosunku administracyjnoprawnego, następuje w ramach rozpoznania jednaj sprawy administracyjnej w rozumieniu art. 1 pkt 1 k.p.a., w której uregulowane zostają prawa i obowiązki obojga rodziców dziecka. Ich współudział w takim postępowaniu oparty jest na tzw. współuczestnictwie materialnym. W takiej zaś sytuacji wszczynane i prowadzone jest jedno postępowanie administracyjne, w którym obowiązuje zasada "jedna sprawa jedna decyzja". Co oznacza, że kończy się ono jednym rozstrzygnięciem, o którym mowa w art. 104 par. 1 k.p.a - z tym, że skierowanym do obojga rodziców"monika.PCPR pisze: 02 sie 2024, 12:13u nas każdy rodzic ma osobny numer sprawy bez względu na to czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe czy osobne. pierwszy raz się spotykam z tym, żeby decyzja na rodziców miała jeden numer....bebu pisze: 01 sie 2024, 7:52 Witam. Muszę wydać decyzję o odpłatności rodzicom biologicznym. Problem polega na tym, iż oboje prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, czy da się wydać jedną decyzję tak aby była z tym samym numerem (nadawane automatycznie) dla obojga rodziców i znajdowała się w teczkach obu rodzin? Może ktoś już miał takie sytuacje i wie jak to ugryźć w systemie?
i według prawnika: Solidarna odpowiedzialność osób ponoszących opłatę za pobyt dziecka w pieczy zastępczej wynika wprost z art. 193 ust. 2 WspRodzU. Odpowiedzialność solidarna rodziców dziecka odpowiada odpowiedzialności solidarnej dłużników unormowanej przepisami KC (art. 366 KC).
Odpowiedzialność solidarna skutkuje tym, że:
1) organ zobowiązany jest wszcząć i prowadzić jedno postępowanie administracyjne dotyczące ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, którego stronami będą, co do zasady, oboje rodzice dziecka, wyjątkowo jeden rodzic (np. gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieustalony albo odstąpiono od ustalenia od niego opłaty). Okoliczność nieuczestniczenia jednego z rodziców w wychowaniu dziecka nie stanowi przeszkody, aby oboje rodzice byli stronami postępowania. Postępowanie dotyczące ustalenia odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej było prowadzone z udziałem wszystkich osób, których ono dotyczy;
2) organ zobowiązany jest wydać jedną decyzję ustalającą opłatę z reguły od obojga rodziców, a jedynie wyjątkowo od jednego z nich (np. gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieustalony albo odstąpiono od ustalenia od niego opłaty). Niedopuszczalne jest wydanie dwóch tożsamych pod względem treści i podstawy prawnej decyzji administracyjnych doręczając każdą z nich wyłącznie jednej z zobowiązanych stron: jedną ojcu i drugą matce. Decyzja powinna być, co do zasady, skierowana do obojga rodziców dziecka;
3) organ ma możliwość żądania według swego wyboru całości lub części świadczenia od obojga rodziców łącznie lub od każdego z nich z osobna. Zaspokojenie organu przez któregokolwiek z rodziców prowadzi do wygaśnięcia długu drugiego rodzica. Rodzice pozostają zobowiązani aż do całkowitego zaspokojenia organu. W przypadku gdy jedno z rodziców spełniło świadczenie, może żądać od drugiego zwrotu w częściach równych, chyba że z treści stosunków wynika co innego (art. 366 § 1 oraz art. 376 § 1 KC). W przypadku braku dobrowolnego wywiązywania się z obowiązku uiszczania opłaty organ może wszcząć egzekucje w stosunku do obojga rodziców lub tylko jednego z nich.
Oprócz odpłatność obojga rb za pobyt w pieczy - Piecza Zastępcza przeczytaj również:
dodatek motywacyjny
LIMIT ŚRODKÓW NA UTRZYMANIE DOMU
odpłatność gminy za dofinasowanie
Ile rodzin przypada na koordynatora
Sposób przekazania dodatków motywacyjnych placówce prowadzonej na zlecenie
Wniosek o zmianę nazwiska u dziecka
jednorazowe świadczenie z tytułu przyjęcia dziecka do rodziny
koszty koordynatora za dziecko Ukraińskie
dodatek motywacyjny
CENTRALNY REJESTR PIECZY ZASTĘPCZEJ
umowa na rodzinny dom dziecka
Rządowy program wsparcia
nadzorowane widzenia w siedzibie PCPR
Wysokość pomocy pieniężnych zgodnie z obwieszczeniem
Odpłatność dl rodzica za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej
Dofinansowanie do wypoczynku