Odpłatność za DPS - Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci

Napisano: 11 paź 2022, 11:54

Zajmuję się wujkiem z otępieniem od kilku lat natomiast stan zdrowia pogorszył się i szukam DPS.Panie z opieki uświadomiły mnie ,że za pobyt będę musiała dopłacać ja ( emertyuta 2700) ponieważ mam w testamencie zapisane mieszkanie czy to jest zgodne z prawem?
Wujek jest osobą samotną.
ela.milenium
Praktykant
Posty: 3
Od: 11 paź 2022, 11:48
Zajmuję się: Doradca ubezpieczeniowy

Napisano: 11 paź 2022, 17:29

Art. 61 ups [Osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej]
1.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1)
mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2)
małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3)
gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

Zstępni to dzieci, wnukowie, prawnukowie itd. w linii prostej, natomiast wstępni to rodzice, dziadkowie itd.

Nie jest Pani zobowiązana według obowiązującego prawa do odpłatności za pobyt wujka w DPS, a zapis w testamencie nie ma wpływu na to prawo. Przy następnej próbie "zastraszania" proszę zapytać, jaka jest podstawa prawna, na którą się powołuje MOPS, bo takowa nie istnieje. Nawet jako osoba, która pomaga w załatwieniu formalności, nie jest Pani wciąż w kręgu zobowiązanych do opłaty.

Prawdopodobnie to zastraszanie wynika z tego, że jeśli wujek nie posiada dzieci, to według w/w prawa, właśnie MOPS będzie musiał pokrywać koszty utrzymania.
pytajniczki
Praktykant
Posty: 12
Od: 25 kwie 2020, 23:14
Zajmuję się: nie

Napisano: 13 paź 2022, 14:08

Dziekuję za informację :)
Może ma pan taką wiedzę czy MOPS lub Gmina mają możliwość przejęcia mieszkania żeby dopłacać do DPS?
ela.milenium
Praktykant
Posty: 3
Od: 11 paź 2022, 11:48
Zajmuję się: Doradca ubezpieczeniowy

Napisano: 20 paź 2022, 12:13

Można sprzedać mieszkanie. Dochód sprzedaży mieszkania będzie doliczany do dochodu mieszkańca przez 12 miesięcy (1/12 kwoty miesięcznie). A następnie może Pani dobrowolnie z art. 61 ust. 2a podpisać umowę z OPS na ponoszenie opłaty w wysokości pomiędzy kosztem utrzymania mieszkańca, a 70%odpłatności mieszkańca i może Pani wpłacać środki z oszczędności wujka, które stanowią dochód ze sprzedaży mieszkania. Po wyczerpaniu tych oszczędności może Pani rozwiązać umowę z OPS. Mieszkaniec wg ustawy może wnosić tylko 70% ze swojego dochodu.
Iza.dps
iza.dps
Praktykant
Posty: 33
Od: 22 paź 2019, 13:27
Zajmuję się: Pracuje w DPS sekcja ds. DPS i OW

Napisano: 20 paź 2022, 18:56

iza.dps pisze:
20 paź 2022, 12:13
Można sprzedać mieszkanie. Dochód sprzedaży mieszkania będzie doliczany do dochodu mieszkańca przez 12 miesięcy (1/12 kwoty miesięcznie).
Pani zadająca pytanie miała na myśli, czy OPS lub DPS może przejąć mieszkanie przymusowo. Z tego, co mówi prawo, nie ma przymusu sprzedaży lokum, które posiada mieszkaniec DPS lub nie ma też możliwości przejęcia go na poczet opłat.

Mam głęboką nadzieję, że pytanie wywodzi się z wewnętrznych obaw, a nie jest na Pani stosowane zastraszanie w postaci "przejmiemy mieszkanie i nie będzie Pani miała gdzie żyć".
pytajniczki
Praktykant
Posty: 12
Od: 25 kwie 2020, 23:14
Zajmuję się: nie


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x