Odpłatność za DPS a świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawcych. - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 21 paź 2019, 10:20

Witam, czy przy ustaleniu odpłatności za pobyt w DPS (mieszkańca domu) do jego dochodu wliczamy świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych ??
Anka2311
Praktykant
Posty: 17
Od: 19 lut 2018, 13:16
Zajmuję się: PS


Napisano: 21 paź 2019, 10:50

Nie.
Art. 8 ust. 4a. W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust.3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa wart.61ust.2pkt2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego, o którym mowa wart.1ust.1 ustawy z dnia 31lipca 2019r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. poz. 1622).
Obowiązuje od 1.10.2019 r.
pawel.w
Starszy referent
Posty: 661
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 21 paź 2019, 11:23

A moim zdaniem wliczamy, bo jest to świadczenie niepieniężne. Na forum już było kilka pytań o to. Poszukajcie sobie.

art.61ust.2pkt2 pomija przecież mieszkańca.
hek
Referent
Posty: 323
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 21 paź 2019, 11:25

Wliczamy mieszkańcowi, nie wliczamy dla członków rodziny, którzy są zobowiązani do ponoszenia odpłatności
LuuLane
Starszy referent
Posty: 579
Od: 15 maja 2017, 7:44
Zajmuję się: PS/DM/DE
hobbystycznie ŚR/ŚW :)

Napisano: 21 paź 2019, 11:33

LuuLane pisze:Wliczamy mieszkańcowi, nie wliczamy dla członków rodziny, którzy są zobowiązani do ponoszenia odpłatności
Ja również tak uważam
Moniuszko
Referent
Posty: 419
Od: 09 lip 2017, 15:26
Zajmuję się: AS, DPS, ŚDS

Napisano: 21 paź 2019, 11:44

A dla uczestnika ŚDŚ wliczamy? Jeśli np. prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe? W tej kwestii nie mogę znaleźć odpowiedzi.
hek
Referent
Posty: 323
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 21 paź 2019, 11:58

hek pisze:
21 paź 2019, 11:44
A dla uczestnika ŚDŚ wliczamy? Jeśli np. prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe? W tej kwestii nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Myślę, że wliczamy, to przecież świadczenie niepieniężne
LuuLane
Starszy referent
Posty: 579
Od: 15 maja 2017, 7:44
Zajmuję się: PS/DM/DE
hobbystycznie ŚR/ŚW :)

Napisano: 21 paź 2019, 14:48

Przepraszam pomyliłem się.
osobom umieszczonym w DPS jak najbardziej liczymy do dochodu 500+ informacja ze szkolenia z M.B
pawel.w
Starszy referent
Posty: 661
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 28 paź 2019, 15:44

A ja mam znów dylemat art. 9 ustawy o świadczeniu uzupełniającym mówi, że "ze świadczenia uzupełniającego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji." Art. 61 ustawy o pomocy społecznej mówi o osobach wnoszących opłatę za pobyt w dps - mieszkaniec potem zstępni przed wstępnymi, potem gmina. Wyłączenie dotyczy tylko osób zobowiązanych.
Ale art. 62 u.o.p.s. ust. 1"Mieszkaniec domu wnosi opłatę do kasy domu lub na jego rachunek bankowy. Za jego zgodą opłata może być POTRĄCANA z emerytury lub renty..."

Może ktoś ma jakąś interpretację.
prac.soc.
Praktykant
Posty: 18
Od: 29 maja 2017, 12:51
Zajmuję się: pomoc społeczna na szczeblu powiatu


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x